Ічнянський районний суд Чернігівської області
Справа № 733/808/14-ц
№ 2/733/440/14
Рішення
Іменем України
"10" вересня 2014 р. м. Ічня
Ічнянський районний суд Чернігівської області
в складі: головуючого - судді Овчарика В.М.,
за участю секретаря Мошенець Л.М.
та позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю,
встановив:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить визнати за ним в порядку ст. 344 ЦК України право власності за набувальною давністю на житловий будинок АДРЕСА_1 посилаючись на те, що він з 15 червня 1997 року володіє зазначеним будинком добросовісно, відкрито та безперервно, оскільки придбав його у представника відповідачів ОСОБА_4, шляхом фактичної передачі коштів останній у сумі 700 грн.
У судовому засіданні позивач підтримав позов за викладених вище обставин, при цьому пояснив, що кошти за купівлю будинку у сумі 700 грн він безпосередньо віддав ОСОБА_4, яка представляла інтереси відповідачів по продажу будинку. Після купівлі будинку він у ньому не проживав, так як останній знаходиться у занедбаному стані. Перешкодою в оформленні договору купівлі-продажу будинку як у 1997 році, так і на даний час є віддаленість місця проживання відповідачів, які є особами похилого віку.
Відповідачі у судове засідання не з'явилися, надавши заяви про розгляд справи за відсутності.
Заслухавши позивача та дослідивши усі докази по справі, суд дійшов наступного висновку.
У судовому засіданні встановлено, що 15 червня 1997 року позивач придбав у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 будинок АДРЕСА_2, шляхом фактичної передачі коштів представнику останніх ОСОБА_4 у сумі 700 грн (а.с. 6, 7).
Із копії нотаріально засвідченої заяви від 15.04.2014 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вбачається, що останні підтверджують факт купівлі у них будинку ОСОБА_1 (а.с. 4).
Копією довідки КП «Бюро технічної інвентаризації» підтверджується належність житлового будинку АДРЕСА_2 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 по 1/2 частці за кожною (а.с. 9).
Відповідно до ст. 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років, набуває права власності на це майно (набувальна давність).
За правилами ст. 227 ЦК УРСР 1963 року договір купівлі-продажу жилого будинку повинен бути нотаріально посвідчений, якщо хоча б однією з сторін є громадянин. Недодержання цієї вимоги тягне недійсність договору. Договір купівлі-продажу жилого будинку підлягає реєстрації у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів.
Позивачем не надано доказів на підтвердження укладення між ним та відповідачами договору купівлі-продажу спірного будинку, а розписка про отримання коштів ОСОБА_4 від позивача у сумі 700 грн за продаж будинку не є належним доказом його продажу останньому.
Крім того, станом на 15 червня 1997 року позивачу було лише 13 років, а тому останній не міг особисто вчиняти угоди без батьків чи опікунів, крім дрібних побутових (ст. 14 ЦК УРСР 1963 року).
У судовому засідання також встановлено, що позивач після придбання будинку у ньому не проживав і ним не користувався.
Таким чином встановлено, що при вирішенні питання щодо відчуження і придбання майна між позивачем та відповідачами не було дотримано вимог чинного на той час законодавства, а тому позивача не можна вважати добросовісним набувачем і таким що володів будинком відкрито та безперервно, так як в ньому не проживав, у зв»язку з чим у задоволенні його позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 14, 227 ЦК УРСР 1963 року, ст.ст. 328, 344 ЦК України, п. 8 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, суд
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю відмовити.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Чернігівської області через Ічнянський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий суддя В.М. Овчарик