Жилищный адвокат

про визнання нечинним та скасування рішення - Київський апеляційний адміністративний суд - Кузьменко В. В.

  1. КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
  2. УХВАЛА

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-14939/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Пащенко К. С.

Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.

УХВАЛА

Іменем України

"05" листопада 2012 р. м. Київ

колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Кузьменко В. В.,

суддів Степанюка А. Г., Василенка Я. М.,

за участю секретаря Кірієнко Н. Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №223 з виборів народних депутатів України ОСОБА_2 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №223, третя особа кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №223 з виборів народних депутатів України ОСОБА_3 про визнання нечинним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №223 з виборів народних депутатів України ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01.11.2012 року, -

В С Т А Н О В И Л А :

Позивач звернувся до суду з позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №223 про визнання рішення про проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях №801002, №801004 в одномандатному окрузі №223 нечинним та скасувати. Зобов'язати відповідача прийняти виборчі документи від вказаних дільничних виборчих комісій.

Свої вимоги позивач мотивував тим, що спірне рішення прийнято за результатами розгляду скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №223 з виборів народних депутатів України ОСОБА_3, яка не містить посилання на достатні докази, які б ставили під сумнів результати підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №801002, №801004. Крім того, прийнято за відсутності одного із членів ДВК №801004.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01.11.2012 року позовні вимоги залишено без задоволення.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, представник Позивача подав апеляційну скаргу в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.

В засідання з'явився представник апелянта, наполягав на задоволенні апеляційної скарги.

Представник відповідача просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про час та місце повідомлений належним чином, що не перешкоджає апеляційному розгляду відповідно до ч. 12 ст. 172 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, перевіривши матеріали справи, доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що довіреною особою кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 30.10.2012 року подано скарги на дії дільничної виборчої комісії №801004 та №801002 з проханням провести повторний перерахунок голосів виборців на вказаних виборчих дільницях. Скарги відповідають формі та змісту, передбачених ст. 110 Закону України «Про вибори народних депутатів України». До скарг додано акти про виявлення порушення вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України»на вказаних виборчих дільницях.

31.10.2012 року Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №223, прийнято постанови №70, №73 про перерахунок виборчих бюлетенів для голосування на виборчих дільницях №801002, №801004 в одномандатному окрузі №223.

Відповідно до ч.6, 7 ст. 111 Закону, скарга щодо порушення, яке мало місце під час голосування суб'єктами оскарження, зазначеними у п. 4 ч. 2 ст. 108 цього Закону, подана до дільничної виборчої комісії, розглядається нею відразу після закінчення голосування. Скарга щодо порушення, яке мало місце у день голосування, під час підрахунку голосів на дільниці, подана до виборчої комісії вищого рівня, розглядається відповідною виборчою комісією у дводенний строк з дня її подання.

Рішення виборчої комісії за результатами розгляду скарги повинно бути справедливим, законним і обґрунтованим (ч. 1 ст. 113 Закону).

Актами від 29.10.2012 року встановлено порушення виборчого законодавства на виборчій дільниці №801002, №801004, а саме, під час підрахунку голосів на вказаних виборчих дільницях зафіксовано, що виборчі бюлетені, на яких зроблено позначки навпроти прізвища кандидата у народні депутати ОСОБА_4 та одночасно навпроти кандидата в народні депутати ОСОБА_3 та інших кандидатів в народні депутати, не визнані недійсними, а враховані як голоси, що віддані за ОСОБА_4, при цьому окреме голосування дільничною виборчою комісією з цього питання не проводилося.

Згідно ч. 9 ст. 94 Закону, за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у ч. 1 ст. 93 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.

Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції щодо задоволення позову, так як постанови відповідача прийняті на підставі норм ч. 9 ст. 94 Закону, за наявності скарг довіреної особи кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 -ОСОБА_5, підтверджених відповідно оформленими актами про порушення вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України», складеними офіційними спостерігачами.

Оскаржені постанови прийняті більшістю голосів членів комісії, за присутності 14 осіб з 18 членів комісії, що підтверджується витягами з протоколу комісії №27.

Обставини, викладені в актах не спростовані під час апеляційного розгляду справи, а тому, колегія суддів не знаходить підстав ставити під сумнів викладені в актах факти.

Відображені в акті обставини можуть поставити під сумнів прийняте рішення відповідача щодо прийняття виборчих документів від вказаних ДВК та врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчих дільницях при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу.

Проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях на яких виявлено порушення виборчого законодавства не порушить нічиїх прав, та надасть можливість достовірно встановити волевиявлення виборців одномандатного виборчого округу №223 які реалізували своє право голосу.

Враховуючи вищевикладене, доводи апеляційної скарги та апелянта спростовуються висновками суду першої інстанції, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства, а відтак, апеляційна скарга не підлягає задоволенню та відсутні підстави для скасування постанови суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 8, 160, 172, 177, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №223 з виборів народних депутатів України ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01.11.2012 року у справі за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №223 з виборів народних депутатів України ОСОБА_2 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №223, третя особа кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №223 з виборів народних депутатів України ОСОБА_3 про визнання нечинним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії -залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01.11.2012 року -залишити без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: В. В. Кузьменко

Судді: А. Г. Степанюк

Я. М. Василенко

Головуючий суддя Кузьменко В. В.

Судді: Василенко Я.М

Степанюк А.Г.

Рейтинг: 4.8/5, основан на 25 голосах.


Вам это будет интересно:

Питання оцінки та відбору інвестиційних програм (проектів), що можуть реалізуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України

Питання оцінки та відбору інвестиційних програм (проектів), що можуть реалізуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку Відповідно до Порядку підготовки, оцінки та відбору інвестиційних програм (проектів), що можуть реалізуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку( 656-2012-п ), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.07.2012 № 656 "Питання державного фонду регіонального розвитку", НАКАЗУЮ:

що надаються за запитами на публічну інформацію, розпорядником якої є Міністерство інфраструктури України, Міністерство інфраструктури УкраїниЗАТВЕРДЖЕНО

ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства інфраструктури України 04.11.2013 № 862 ( z1973-13 ) Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 листопада 2013 р. за № 1974/24506

Про затвердження Порядку надання погодження на створення професійним учасником фондового ринку відокремленого підрозділу за межами України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2012 р. за № 1999/22311 Про затвердження Порядку надання погодження на створення професійним учасником фондового ринку відокремленого підрозділу за межами України

Податок на слово

Журналістів можна недолюблювати, нарікати на нашу роботу, висувати претензії і висловлювати невдоволення, однак порушення кримінальних справ проти ЗМІ, незалежно від їхньої форми власності, ...

Консультации по недвижимости
Адвокат по ЖКХ
Рекомендовано !
Киевские судебные решения

№910/22831/14

Судья: Васильченко Т.В.
07.01.2015

№757/24024/14-ц

Судья: Цокол Л. І.
07.01.2015
Новости жилищных адвокатов
Упрощено таможенное оформление для товаров, которые ...

Упрощено таможенное оформление для товаров, которые не содержат озоноразрушающих веществ Отныне для субъектов хозяйственной деятельности, импортирующих и экспортирующих товары, в которых отсутствуют озоноразрушающие вещества, их таможенное оформление осуществляется без лицензии. ...

На Черкащині працівники ДАІ затримали автомобіль ...

На Черкащині працівники ДАІ  затримали автомобіль з 170 літрами прозорої рідини невідомого походження Днями, близько восьмої години ранку, під час несення служби на стаціонарному посту Золотоноша, інспектори взводу із забезпечення супроводження відділу ДАІ з обслуговування міста Черкаси, зупинили ...

На Київщині нетверезий водій збив пішоходів та ...

На Київщині нетверезий водій збив пішоходів та зник з місця ДТП Днями, близько о 20-й годині, в місті Васильків, невстановлений водій, керуючи автомобілем МОСКВИЧ 412, допустив наїзд на 27-річну місцеву мешканку та з місця пригоди зник. Жінка переходила проїзну ...

Об Адвокате
Этот портал не только лучший друг - этот сайт, практически, - родственник для всех, кто сегодня живёт интересными идеями!

Добрый день!

Большущее спасибо творцам этого интернет портала!!! Это на самом деле - большая находка! Так держать!!!
Публикации о недвижимости
О налогообложении операции с недвижимостью ...

О налогообложении операции с недвижимостью в Украине Сегодня, как и после принятия нового налога на недвижимость, эта тема широко обсуждается среди всех заинтересованных в этом ...

Что лучше агент по недвижимости или адвокат

Что лучше агент по недвижимости или адвокат Разграничение полномочий риелтора (агента), нотариуса и адвоката по вопросам недвижимости.

fd88152c669729fa70f5fe095f45fa66