Жилищный адвокат

Ім’я академіка Сергія Лебедєва довго було засекречене

  Ім’я академіка Сергія Лебедєва довго було засекречене

  А саме цей вчений, чий 110-річний ювілей відзначений наприкінці минулого року, створив у Києві найкращу в Європі супер-ЕОМ

  Борис МАЛИНОВСЬКИЙ, член-кореспондент НАН Українидля «Урядового кур’єра»

  Джон фон Нейман, Джон Мочлі, Преспер Еккерт зі США. Алан Тьюринг, Том Кілбурн і Моріс Уілкс із Великобританії. Сергій Лебедєв та Ісаак Брук з колишнього СРСР. Це зоряна плеяда вчених, котрі наприкінці 40-х і початку 50-х років минулого століття майже одночасно створили у передових країнах світу перші цифрові електронні обчислювальні машини із програмою, яка зберігається в пам’яті, — тепер усім відомі комп’ютери.

  Мав долю з двох творчих життів

  У Сергія Лебедєва, 110 років від дня народження якого виповнилося торік, — начебто два творчих життя. У першому — 20 років його наукової діяльності в галузі енергетики. Друге повністю присвячене комп’ютеробудуванню — створенню електронних обчислювальних машин (ЕОМ) та організації їхнього серійного випуску. Між ними — п’ять доленосних років, проведених у Києві, де й відбувся перехід від першого життя до другого. Він був досить різким, але і цілком зрозумілим. Дослідження в енергетиці, чим спочатку займався Лебедєв, вимагали багатьох обчислень, тому до засобів їхньої автоматизації й зміщувалися його інтереси.

  Сергій Лебедєв захистив у 1939 році докторську дисертацію, не будучи кандидатом наук. В її основі — розроблена ним теорiя штучної стiйкостi енергосистем. Майже 20 років пропрацював Сергій Олексійович у Всесоюзному електротехнічному інституті (ВЕІ), з них останні десять керував відділом автоматики.

  З початком війни з вересня 1941 року відділ зайнявся розробкою аналогових обчислювальних елементів, що виконували основні арифметичні операції для системи стабілізації танкової гармати й автоматичного пристрою самонаведення на ціль авіаційної торпеди. Розвиваючи цей напрям, С. Лебедєв створив у 1945 році першу в країнi електронну аналогову обчислювальну машину для розв’язання систем звичайних диференціальних рівнянь.

  Майже кожна робота науковця в галузі енергетики супроводжувалася створенням обчислювальних засобів. Думка про побудову цифрової електронної обчислювальної машини з використанням двійкової системи числення виникла у нього ще в довоєнні роки. Віддалила цей задум війна.

  Доленосним став переїзд ученого до Києва. Обраний у 1945 році дійсним членом АН УРСР, він став наступного року директором Інституту енергетики АН УРСР, який незабаром розділився, за його пропозицією, на два: електротехніки і теплоенергетики. Сергій Лебедєв очолив Інститут електротехніки. І спільно з лабораторією доктора технічних наук Льва Цукерника досліджував управління енергосистемами, за що їм присудили Державну премію. Потім створив власну лабораторію моделювання та регулювання, зорієнтувавши її з осені 1948 року на обчислювальну техніку, і повністю зосередився на створенні ЕОМ.

  «МЕЛМ» прийнята до експлуатації! Академія наук УРСР. Київ, 1951 рік. Фото з сайту vlasenko.gta5pc.ru

  До своїх ідей дійшов самостійно

  Спочатку нове творіння С. Лебедєва називалося Моделлю електронної лічильної машини — «МЕЛМ». У жовтні—грудні він організував семінар, щоб ознайомити співробітників своєї лабораторії із проблемами цифрової обчислювальної техніки, а на семінарі в січні — березні 1949 року вже обговорювали принципи побудови «МЕЛМ», з основними рекомендаціями щодо побудови ЕОМ із програмою, яка зберігається в оперативній пам’яті.

  Незадовго до цього американські вчені Джон Мочлі і Преспер Еккерт створили першу цифрову електронну обчислювальну машину «ENIAC». Та програма її роботи задавалася механічними перемикачами, що не дало змоги повністю автоматизувати обчислювальний процес.

  Наступну машину «EDVAC» проектували у співпраці з відомим ученим Джоном фон Нейманом. У цьому комп’ютері, робота над яким завершилася в 1952 році, вже передбачили зберігання програми в оперативній пам’яті.

  Примітивну ЕОМ «Baby» створили у Великобританії вчені Фредерік Вільямс і Том Килбурн. Вони першими продемонстрували, що в оперативній пам’яті машини можна зберігати не тільки числа, а й програми. А перша у світі цифрова електронна обчислювальна машина «EDSAC» англійського вченого Моріса Уілкса 1949 року була із програмою, яка зберігається в пам’яті, і, на відміну від «Baby», розв’язувала не лише тестові задачі.

  Сергій Лебедєв дійшов до своїх ідей абсолютно самостійно. Бо науковий звіт Джона фон Неймана із принципами побудови ЕОМ не підлягав широкому розповсюдженню, а відповідні публікації у пресі з’явилися тільки в 1950-х роках. А першу у світі ЕОМ із програмою, що зберігається в пам’яті, — англійську «EDSAC» — запустили в експлуатацію в 1949-му — приблизно за рік до початку дослідної експлуатації «МЕЛМ», і відомості про неї вже ніяк не могли вплинути на формування ідей С. Лебедєва.

  Наступні події, пов’язані зі створенням макета і перетворенням його на Малу електронну лічильну машину (знову ж «МЕЛМ»!), розвивалися стрімкими темпами, немов підтверджуючи життєве гасло вченого: «Час не чекає!» 4 січня 1951 року макет продемонстрували приймальній комісії АН УРСР. Потім переробляли макет на Малу електронну лічильну машину. Урядова постанова № 2759-132 1 серпня 1951 року зобов’язувала ввести «МЕЛМ» в експлуатацію вже в четвертому кварталі. І 25 грудня 1951 урядова комісія прийняла «МЕЛМ» у регулярну експлуатацію. А президія АН СРСР 4 січня 1952 року постановила доповісти Раді Міністрів СРСР про введення в експлуатацію першої в СРСР швидкодіючої лічильної електронної машини.

  Свідоцтво на винахід «Автоматична цифрова машина» із пріоритетом від 4 грудня 1948 року отримали радянські вчені Ісаак Брук спільно з Баширом Рамєєвим. Судячи з блок-схеми, складеної Б. Рамєєвим, винахідники наблизились до ідеї зберігання програми обчислень в оперативній пам’яті. Але обмежилися використанням «програмної стрічки» для зберігання незмінної, наперед заданої програми обчислень. Інакше кажучи, вони залишилися на рівні «ENIAC», створеного в 1946 році. У Росії 4 грудня визначено як День інформатики.

  Пізніше зберігання програми в оперативній пам’яті реалізували в машині «М-1» (науковий керівник І. Брук, головний конструктор М. Матюхін). Розробка «М-1» почалася в 1950 році, реальна експлуатація — з весни 1952-го, майже на півроку пізніше «МЕЛМ». Офіційного документа про введення в експлуатацію «М-1» немає. В єдиному звіті щодо роботи «Автоматичної цифрової обчислювальної машини М-1» від 15.12.1951 року вказано: «Дається короткий опис побудованої машини і принцип дії окремих її пристроїв». Вказано виконавців — чотири молодші співробітники, три техніки.

  У передмові до книжки про машину «М-2», написаній Ісааком Бруком, зазначено, що експлуатація «М-1» розпочалася з весни 1952 року. Так, «М-1» стала другим комп’ютером у колишньому Радянському Союзі, введеним в експлуатацію на півроку пізніше «МЕЛМ». Оскільки розробка «МЕЛМ» здійснювалася в умовах секретності, Ісаак Брук і Башир Рамєєв не знали про роботи Сергія Лебедєва і тому вважали свій винахід першим у колишньому Радянському Союзі. Після розвалу СРСР «М-1» називають першою, створеною в Російській Федерації.

  Уперше у світі розпаралелював обчислювальний процес

  Під керівництвом Сергія Лебедєва і за його безпосередньої участі за понад 20 років створено 18 (!) ЕОМ, причому 15 з них випускали серійно. Ще дев’ять машин розробили його учні. Більшість машин — класу супер-ЕОМ, вони призначалися для великих обчислювальних центрів і протиракетних систем.

  Його діяльність розпочалася зі створення лампових ЕОМ («МЕЛМ», «ВЕЛМ», «ВЕЛМ-2», «М-20», «М-40», «М-50»). «ВЕЛМ» стала першою вітчизняною супер-ЕОМ, тривалий час залишалася найпродуктивнішою в Європі й однією з найкращих у світі.

  З появою напівпровідникових елементів науковець перейшов до розробки супер-ЕОМ другого покоління. Останню з них, створену в 1967 році напівпровідникову «ВЕЛМ-6», з продуктивністю мільйон операцій за секунду, випускали 17 (!) років. Нею оснастили багато обчислювальних центрів Радянського Союзу. Лондонський музей науки придбав 1992 року одну з останніх «ВЕЛМ-6», щоб зберегти пам’ять про найкращу на той час у Європі супер-ЕОМ.

  Головний принцип побудови всіх машин, створених Сергієм Лебедєвим, — розпаралелювання обчислювального процесу. Вперше у світі реалізував він цей принцип у «МЕЛМ» і «ВЕЛМ», використавши арифметичний пристрій паралельної дії. У «М-20», «М-40», «М-50» додалася можливість роботи зовнішніх пристроїв паралельно із процесором. У «ВЕЛМ-6» з’явився конвеєрний (або «водопровідний», як назвав його С. Лебедєв) спосіб обчислень. У наступних ЕОМ використовувалася багатопроцесорність.

  І донині принцип розпаралелювання процесу обробки інформації, вперше реалізований Серієм Лебедєвим, — основний у побудові супер-ЕОМ. Обчислювальну техніку з перших днів використовували з воєнною метою. Сергій Лебедєв був головним конструктором обчислювальних засобів системи протиракетної оборони країни (ПРО). Важливе значення робіт у галузі ПРО, які набагато випереджали в той час рівень закордонної військової техніки, призвело до того, що ім’я С. Лебедєва, як головного конструктора обчислювальних засобів ПРО, було засекречене.

  Лише у 95-ту річницю із дня народження Сергія Лебедєва міжнародна наукова громадськість За?ходу, яка до того часу вже мала змогу краще ознайомитися з результатами діяльності науковця, визнала його видатні заслуги в галузі комп’ютерної науки і техніки. На медалі Міжнародного комп’ютерного товариства, приуроченій до цієї дати та врученій дітям С. Лебедєва, вигравіювано: «Сергій Олексійович Лебедєв. 1902—1974. Розробник і конструктор першого комп’ютера в Радянському Союзі. Основоположник вітчизняного комп’ютеробудування».

  Урядовий Кур'єр

  Рейтинг: 4.8/5, основан на 25 голосах.


  Вам это будет интересно:

  КМУ поручил устранить недостатки новой системы регистрации имущественных прав

  Правительство заслушало вопрос о работе новой системы регистрации имущественных прав на недвижимое имущество и их обременении, которая (система) начала функционировать с 1 января 2013 года. Были ...

  Запрос на полную перезагрузку власти остается актуальным в обществе, - П.Порошенко

  Президент Украины Петр Порошенко встретился с руководителями фракций ВО «Батькивщина» Сергеем Соболевым, Партии регионов Александром Ефремовым, партии УДАР Виталием Ковальчуком, ВО «Свобода» ...

  Раскрыть убийство судьи в Харькове – дело чести правоохранителей, – В.Янукович

  Президент Украины Виктор Янукович считает вопросом чести правоохранительных органов раскрытие убийства судьи Фрунзенского райсуда Харькова Владимира Трофимова и его семьи.

  Про направлення на повторне перше читання проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Аграрного фонду, Верховна Рада України

  ПОСТАНОВА  Верховної Ради України Верховна Рада України постановляє: Проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Аграрного фонду (реєстр. № 2916), поданий народним депутатом України Царьовим О. А., направити до Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин для підготовки на повторне перше читання.

  Консультации по недвижимости
  Адвокат по ЖКХ
  Рекомендовано !
  Киевские судебные решения

  №910/22831/14

  Судья: Васильченко Т.В.
  07.01.2015

  №757/24024/14-ц

  Судья: Цокол Л. І.
  07.01.2015
  Новости жилищных адвокатов
  Упрощено таможенное оформление для товаров, которые ...

  Упрощено таможенное оформление для товаров, которые не содержат озоноразрушающих веществ Отныне для субъектов хозяйственной деятельности, импортирующих и экспортирующих товары, в которых отсутствуют озоноразрушающие вещества, их таможенное оформление осуществляется без лицензии. ...

  На Черкащині працівники ДАІ затримали автомобіль ...

  На Черкащині працівники ДАІ затримали автомобіль з 170 літрами прозорої рідини невідомого походження Днями, близько восьмої години ранку, під час несення служби на стаціонарному посту Золотоноша, інспектори взводу із забезпечення супроводження відділу ДАІ з обслуговування міста Черкаси, зупинили ...

  На Київщині нетверезий водій збив пішоходів та ...

  На Київщині нетверезий водій збив пішоходів та зник з місця ДТП Днями, близько о 20-й годині, в місті Васильків, невстановлений водій, керуючи автомобілем МОСКВИЧ 412, допустив наїзд на 27-річну місцеву мешканку та з місця пригоди зник. Жінка переходила проїзну ...

  Об Адвокате
  Ваш интернет проект не друг - этот интернет портал, - родственник для всех, кто живёт видеоидеями!

  Сайт - обалденный. Thanky! Без всякого сомнения нужный и удобный сайт.

  Довольно уникальный, актуальный и полностью отличающийся от существующих интернет проект! Хочется поддержать Вас материально. Как это можно сделать?
  Публикации о недвижимости
  О налогообложении операции с недвижимостью ...

  О налогообложении операции с недвижимостью в Украине Сегодня, как и после принятия нового налога на недвижимость, эта тема широко обсуждается среди всех заинтересованных в этом ...

  Что лучше агент по недвижимости или адвокат

  Что лучше агент по недвижимости или адвокат Разграничение полномочий риелтора (агента), нотариуса и адвоката по вопросам недвижимости.

  fd88152c669729fa70f5fe095f45fa66