Причини аварії ракети, що сталася 1 лютого, ще не з’ясовані
Днями перший заступник голови Військово-промислової комісії при уряді Російської Федерації Іван Харченко звинуватив українських конструкторів у аварії ракети-носія «Зеніт-3SL», що сталася 1 лютого в рамках міжнародного проекту «Морський старт». «Дмитро Рогозін представив прем’єр-міністру Дмитру Медведєву доповідь. Її висновки зведені до того, що причиною аварії стала несправність блоків, вироблених в Україні. До російської техніки претензій нема», — передала слова пана Харченка російська інформагенція ІТАР-ТАРС.
Натомість українська сторона заявляє, що ці звинувачення — голослівні, адже розслідування причин надзвичайної ситуації ще не завершене. «Визначено, що аварія сталася через відмову бортового джерела потужності (БДП), яке управляє рульовими двигунами. Ракета стала некерованою. Але чому БДП відмовило, ще з’ясовують, — розповів заступник керівника центру інформаційних зв’язків КБ «Південне» (Дніпропетровськ) Анатолій Карманов. — Воно могло відмовити і з причин, пов’язаних не тільки з нашими апаратами. Тому наразі зарано звинувачувати українські підприємства і ставити крапку в цій справі. Треба спочатку у всьому ∂рунтовно розібратися».
Нагадаємо, що 1 лютого цього року з ракетно-космічного комплексу «Морський старт» була запущена ракета «Зеніт-3SL» з американським космічним апаратом «Інтелсат-27». Однак, за попередніми даними, ракета відхилилася від розрахункової траєкторії польоту, і двигуни першого ступеня ракетоносія (РН) автоматично відключилися. До цього ракета успішно проходила всі передпускові випробування.
Ракетоносій «Зеніт» був виготовлений дніпропетровськими підприємствами КБ «Південне» та ДП «ВО «Південний машинобудівний завод ім. О. Макарова» («Південмаш»). Частину комплектувальних елементів, пристрій двигуна першого ступеня, розгонний блок ДМ-SL і систему управління виробили на російських підприємствах. Запуск ракети з плавучого космодрому здійснювала міжнародна акціонерна компанія «Sea Launch» (м. Лонг Біч, штат Каліфорнія, США).
На офіційному сайті дніпропетровського ДП «ВО Південний машинобудівний завод
ім. О. Макарова» надано таку інформацію від Федерального космічного агентства «Роскосмос»: «Після старту на початковому етапі почався збій з польотом РН. Відповідно до циклограми польоту, протягом 20 секунд пристрій двигуна не реагував на збій для відведення РН на небезпечну відстань від пускової платформи. Після цього була сформована команда на аварійне відключення двигунів, і політ ракетоносія був завершений. Проведений експрес-аналіз отриманої телеметричної інформації дає змогу зробити попередній висновок про те, що пристрій двигуна першого ступеня і система управління ракетоносія працювали у штатному режимі».
У прес-службі «Південмашу» наразі не коментують звинувачення російських колег. Там повідомили, що зроблять офіційну заяву лише після розслідування міжнародної комісії за участю українських, російських спеціалістів та експертів корпорації «Морський старт», яка ще своїх висновків не зробила.
За словами Анатолія Карманова, який представляє КБ «Південне», офіційних претензій на дніпропетровські ракетно-космічні підприємства не надходило. Отже, слід дочекатися висновків комісії. До речі, 1 лютого був 35-й запуск РН «Зеніт 3SL». З них лише два були невдалими і один — зі збоями (супутник був виведений на орбіту, але не дотягнув до потрібної точки). Причини надзвичайних ситуацій щоразу були різними.
ДОВІДКА «УК»