Позбутися багаторічних недобудов та розвинути інфраструктуру населених пунктів допоможе містобудівний кадастр. Наші міста й районні центри, незважаючи на всі зусилля громад, розвиваються сьогодні далеко не так, як бачилося ще кілька років тому. Нові економічні реалії невблаганно коригують колишні плани, у тому числі і в містобудуванні та розвитку територій.
Як свідчить практика, нині на перший план виходить уміння поєднувати різноманітні інтереси та ресурси, ефективно їх використовувати, залучати сучасні технології, моделювати варіанти розвитку та обирати оптимальні, тобто діяти системно.
Разом з тим, як вважають фахівці, схеми планування територій, розроблені ще у 1977—1986 роках за застарілими методиками, потребують негайного оновлення. В. о. директора департаменту будівництва та архітектури Черкаської обласної державної адміністрації Сергій Айсінов недавно озвучив назрілі проблеми, серед яких — першочергова розробка схем районного планування Черкаського, Чигиринського, Золотоніського, Канівського, Корсунь-Шевченківського та Уманського районів.
Окрім того, гостро назріла актуалізація всієї містобудівної документації та перенесення топографічної інформації на електронні носії. Все це, зрозуміло, вимагає неабияких коштів. Кожна схема районного планування виллється приблизно в півмільйона гривень. Стільки ж піде на переведення її на електронні носії в новій геодезичній системі координат схеми планування території області та забезпечення постійного моніторингу. Певні кошти на упорядкування містобудівної документації передбачені в місцевих бюджетах, проте це лише невелика частка від необхідної суми.
Завдяки зусиллям органів місцевого самоврядування частина містобудівної документації актуалізована, проте це тільки початок розв’язання проблеми.
Тим часом планується розвивати території міст, боротися з багаторічними недобудовами та зведенням будівель без жодних дозвільних документів. На жаль, така практика в багатьох населених пунктах області — нині реальність, із якою слід давно покінчити. Приміром, у самому обласному центрі знайдеться чимало недобудов з великою бородою. Серед них — величезна територія в самому центрі міста на бульварі Шевченка, за огорожею якої давно повиростали височенні дерева, що намагаються затулити потворні бетонні «ребра» якоїсь недобудови. Питання забезпечення виконання містобудівного законодавства надзвичайно актуальне для подальшого розвитку області та забезпечення комфортного проживання людей. На жаль, вимоги чинного законодавства у сфері містобудівної діяльності виконуються далеко не завжди, а окремі посадові особи працюють у цьому напрямку незадовільно.