На вулиці Миколаївська в сусідній Одесі. Так вийшло, що поїздка була нічною, вимушеною, виробничою. Суворий автомобіліст з 35-річним стажем досі страждає від того, що сталося. Як дитя: «Я розбив машину! Я мав усе передбачити! Я, ймовірно, неправий!» Наслідків цієї аварії безліч. Моральних і матеріальних. Єдине щастя — обійшлося без жертв.
Насправді чоловік їхав головною дорогою, коли раптово із проходу, що між будинків, вилетіла автівка. На великій швидкості «Ланос» вдаряє в державне «Шевроле», за кермом якого був Олександр. Паніка! Що робити? Ніч, чуже місто, до кого звертатися? Тим більш, що подібне трапляється вперше. Підійшов до них (постраждалих) водій-екстремал «Ланоса». В шортах, без майки, в капцях на босу ногу, пояснив: «Хлопці, я день народження маю відзначати через два дні. Заздалегідь випив. Пробачте. Заплачу».
Зрозуміло, викликали ДАІ, ті склали всі відповідні документи. «Нападник»-іменинник навіть відмовився їхати на огляд з приводу вмісту в організмі алкоголю. Зізнався, за кермо сів п’яним. «Шевроле» відбуксували до Миколаєва власними силами.
Далі все було ще «веселішим». Чоловіку потрібно було записати номер страхового поліса «нападника», потім — брати участь в експертизі, підписатися під вимогами до суду, чекати на прибуття винуватця, очікувати рішення суду. Всі процедури триватимуть не один місяць. Страхова компанія машини чоловіка відразу пояснила: ми тут ні до чого, все має вирішувати «страхова» винуватця. А по секрету повідомили: якщо доведуть, що винуватець був нетверезий за кермом, страховий випадок узагалі не настане. Ми ж страхуємо не п’яних водіїв, а притомних. Тож варіант отримати рішення суду щодо сплати винуватцем 50 гривень протягом 50 років абсолютно ймовірний. Звісно, є КАСКО. Але цей вид страхування «у рази» дорожчий. Бюджетна організація просто не може дозволити собі таке «задоволення». Бо услід прийдуть фінінспекція, податкова, інші контролюючі органи. Безвихідь.
Так сталося, що в період цих «розборок» ми поспілкувалися зі знайомими, що приїхали з Ізраїлю. Розповіли про конфлікт. Молодий чоловік, Еміль, просто був шокований. Каже, «була подібна ситуація в Ізраїлі, коли я не був винуватцем. Наступного дня моя страхова компанія надала мені для користування машину марки подібно моїй. Через два тижні я отримав свою «ластівку» в повному порядку. За цей час я поставив два підписи. Коли віддавав машину і коли її отримував. Все!»
Нам про таке тільки мріяти! Страхові компанії пропонують свій ненав’язливий сервіс скрізь. Берете кредит — страхуйтеся. Купуєте машину — тим більше. Маєте стареньку автівку — ще більше страхуйтеся. А коли трапляється страховий випадок, кажуть: викликайте ДАІ і знаходьте «страхову» водія-винуватця. Чому все це має здійснювати людина й організація, яка постраждала? Чому від них відхрестилися? Чому, якщо ви — серйозна страхова компанія, не роз’яснили людині, що нічого (геть нічого!) для її захисту здійснювати не будете?
Страховики праві, слід більш уважно читати умови договорів, слід роздивлятися, запрошувати юристів. Утім, коли представники страхових компаній вмовляють підписувати договори, все робиться якомога скоріше, без подробиць та питань. Дрібні літери договорів ніхто не читає. Тепер будемо читати. А чоловік заявив однозначно: «ніяких страховиків щоби я в своєму житті не бачив. Як буде, хай так все і є. Поки не доростуть до рівня».