Жилищный адвокат

Положення про медичну консультативну комісію з підтвердження факту народження жінкою дитини поза закладом охорони здоров’я, Міністерство охорони здоров'я УкраїниЗАТВЕРДЖЕНОЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства охорони здоров’я України 01.08.2013 № 679

    Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 серпня 2013 р. за № 1464/23996

    ПОЛОЖЕННЯ про медичну консультативну комісію з підтвердження факту народження жінкою дитини поза закладом охорони здоров’я

    І. Загальні положення

    1.1. Медична консультативна комісія з підтвердження факту народження жінкою дитини поза закладом охорони здоров’я (далі — Комісія) є постійно діючим органом при Міністерстві охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, структурному підрозділі з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (далі — структурний підрозділ з питань охорони здоров’я).

    1.2. Комісія створюються з метою розгляду та вирішення питань щодо підтвердження факту народження жінкою дитини поза закладом охорони здоров’я у разі, коли закладом охорони здоров’я не проводився огляд жінки та дитини, за письмовою заявою жінки, яка народила дитину поза закладом охорони здоров’я, або її чоловіка, родичів, інших осіб, представника служби у справах дітей (далі — заявник) та прийняття рішення про підтвердження або відмову у підтвердженні факту народження жінкою дитини поза закладом охорони здоров’я.

    За результатами роботи Комісії складається висновок про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров’я за формою згідно з додатком 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров’я( 9-2013-п ), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 січня 2013 року № 9 (далі — Порядок).

    1.3. У своїй діяльності Комісія керується Конституцією України ( 254к/96-ВР ), законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Міністерства охорони здоров’я України, у тому числі цим Положенням.

    1.4. Діяльність Комісії поширюється на територію відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

    ІІ. Права та основні завдання Комісії

    2.1. Основними завданнями Комісії є:

    розгляд питання щодо підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров’я за письмовою заявою заявника шляхом здійснення аналізу документів, визначених пунктом 4 Порядку( 9-2013-п );

    прийняття рішення про обов’язковий огляд жінки та дитини і направлення їх для проведення огляду у разі відсутності документів, визначених підпунктом 7 пункту 4 Порядку( 9-2013-п );

    прийняття рішення щодо підтвердження або відмову у підтвердженні факту народження жінкою дитини поза закладом охорони здоров’я;

  1. складання в одноденний строк з дня прийняття Комісією рішення висновку;
  2. видача одного примірника висновку в одноденний строк з дня його складання для пред’явлення його до відділу державної реєстрації актів цивільного стану або негайне надіслання висновку відповідному головному управлінню Міністерства внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (у разі відмови у підтвердженні факту народження дитини).

    2.2. Комісія для виконання покладених на неї завдань має право:

  3. отримувати та запитувати документи, визначені пунктом 4 Порядку( 9-2013-п );
  4. здійснювати аналіз документів, визначених пунктом 4 Порядку;
  5. приймати рішення про підтвердження або відмову у підтвердженні факту народження жінкою дитини поза закладом охорони здоров’я;

    складати висновок про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров’я за формою згідно з додатком 3 до Порядку ( 9-2013-п );

  6. направляти на медичний огляд жінку та дитину.
  7. ІІІ. Склад та організація роботи Комісії

    3.1. Склад Комісії затверджується наказом відповідного структурного підрозділу з питань охорони здоров’я.

    3.2. До складу Комісії входять не менше п’яти осіб: голова (заступник керівника структурного підрозділу з питань охорони здоров’я, який згідно з розподілом функціональних обов’язків відповідає за питання материнства та дитинства), заступник голови, секретар та члени Комісії (фахівці за спеціальностями «Акушерство та гінекологія», «Неонатологія», «Педіатрія» та «Медична генетика»).

    3.3. Комісію очолює голова. Голова Комісії призначається наказом відповідного структурного підрозділу з питань охорони здоров’я.

    Голова організовує роботу Комісії та розподіляє обов’язки між її членами.

    3.4. Заступник голови та секретар Комісії обираються з числа членів Комісії шляхом відкритого голосування.

    3.5. У разі необхідності до роботи Комісії можуть залучатися інші спеціалісти за їх згодою для вирішення проблемних питань, які виникли під час діяльності Комісії.

    Залучені спеціалісти не є членами Комісії і не мають права голосу при винесенні рішень.

    3.6. Організаційною формою роботи Комісії є засідання, які проводяться при надходженні звернень заявників, але не рідше ніж один раз на місяць, з метою перевірки отриманих звернень щодо підтвердження факту народження жінкою дитини поза закладом охорони здоров’я.

    3.7. Засідання комісії веде її голова, у разі його відсутності — заступник голови Комісії.

    Члени Комісії беруть участь у її засіданнях особисто, без права делегування своїх повноважень іншим особам (у тому числі членам Комісії).

    Підготовку матеріалів для розгляду на засіданні Комісії здійснює її секретар.

    3.8. Комісія правомочна приймати рішення за наявності на засіданні не менше 2/3 її постійного складу.

    3.9. Рішення Комісії приймається шляхом відкритого голосування простою більшістю голосів присутніх на засіданні та оформлюється протоколом, який підписується головою, секретарем та членами Комісії. На підставі протоколу складається висновок про підтвердження факту народження жінкою дитини поза закладом охорони здоров’я.

    3.10. У разі рівного розподілу голосів голос голови Комісії є вирішальним, а у разі його відсутності — головуючого на засіданні. Кожен член Комісії, який мав іншу позицію при розгляді справи та прийняття рішення, письмово зазначає її обґрунтовані підстави у протоколі засідання.

    3.11. Комісія взаємодіє з органами місцевого самоврядування, соціальними службами, службою у справах дітей, правоохоронними органами, закладами охорони здоров’я незалежно від форм власності.

    3.12. Організаційне забезпечення діяльності Комісії здійснює відповідний структурний підрозділ з питань охорони здоров’я.

    Директор Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги

    М. Хобзей

    Юридичний портал Справедливість

    Рейтинг: 4.7/5, основан на 25 голосах.


    Вам это будет интересно:

    Під довгострокову стратегію коштів не жаль

    Поліпшити якість транспортних послуг, запровадити нові методи енергозбереження та підвищити ефективність управління галуззю передбачає Транспортна стратегія України на період до 2020 року. Документ, ...

    Про видачу та переоформлення ліцензій, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України

    Про видачу та переоформлення ліцензій Відповідно до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності"( 1775-14 ) та постанови Кабінету Міністрів України від 14.11.2000 № 1698( 1698-2000-п ) "Про затвердження переліку органів ліцензування" НАКАЗУЮ:

    Власти Мексики приняли закон о выплате компенсаций жертвам тяжких преступлений

    Новый президент страны Энрике Пена Ньето подписал закон, согласно которому жертвам тяжких преступлений будет оказываться всесторонняя помощь, сообщает BBC. Закон предписывает создание специальных ...

    КМУ поручил устранить недостатки новой системы регистрации имущественных прав

    Правительство заслушало вопрос о работе новой системы регистрации имущественных прав на недвижимое имущество и их обременении, которая (система) начала функционировать с 1 января 2013 года. Были ...

    Консультации по недвижимости
    Адвокат по ЖКХ
    Рекомендовано !
    Киевские судебные решения

    №910/22831/14

    Судья: Васильченко Т.В.
    07.01.2015

    №757/24024/14-ц

    Судья: Цокол Л. І.
    07.01.2015
    Новости жилищных адвокатов
    Упрощено таможенное оформление для товаров, которые ...

    Упрощено таможенное оформление для товаров, которые не содержат озоноразрушающих веществ Отныне для субъектов хозяйственной деятельности, импортирующих и экспортирующих товары, в которых отсутствуют озоноразрушающие вещества, их таможенное оформление осуществляется без лицензии. ...

    На Черкащині працівники ДАІ затримали автомобіль ...

    На Черкащині працівники ДАІ  затримали автомобіль з 170 літрами прозорої рідини невідомого походження Днями, близько восьмої години ранку, під час несення служби на стаціонарному посту Золотоноша, інспектори взводу із забезпечення супроводження відділу ДАІ з обслуговування міста Черкаси, зупинили ...

    На Київщині нетверезий водій збив пішоходів та ...

    На Київщині нетверезий водій збив пішоходів та зник з місця ДТП Днями, близько о 20-й годині, в місті Васильків, невстановлений водій, керуючи автомобілем МОСКВИЧ 412, допустив наїзд на 27-річну місцеву мешканку та з місця пригоди зник. Жінка переходила проїзну ...

    Об Адвокате
    Всем большое спасибо. Ваш интернет проект - без всякого сомнения сейчас - единственный в своем роде. Как здорово, что есть такие полезные порталы. Этот интернет портал весьма многообразен в использовании. На нем удобно проводить свободное время - просто, удобно,быстро.

    Этот интернет сайт просто офигенный. Благодарю. Несомненно полезный и простой в пользовании интернет проект.

    Этот интернет проект не друг - ваш интернет проект, - родственник для всех, кто живёт новыми видеоидеями!
    Публикации о недвижимости
    О налогообложении операции с недвижимостью ...

    О налогообложении операции с недвижимостью в Украине Сегодня, как и после принятия нового налога на недвижимость, эта тема широко обсуждается среди всех заинтересованных в этом ...

    Что лучше агент по недвижимости или адвокат

    Что лучше агент по недвижимости или адвокат Разграничение полномочий риелтора (агента), нотариуса и адвоката по вопросам недвижимости.

    fd88152c669729fa70f5fe095f45fa66