РІШЕННЯ
Іменем України
Справа № 0616/6179/12
провадження у справі № 2/0616/1627/12
26 грудня 2013 року м. Новоград-Волинський
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
в складі: головуючого - судді Савицької Л.Й.
при секретарі Кравець І. А.
з участю: позивачки ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Новоград-Волинський цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з цим позовом та просить стягнути з відповідача на її користь на утримання їх повнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, аліменти в розмірі ? частини його заробітку щомісячно до закінчення навчання, але не більше як до досягнення сином 23 років.
В обґрунтування позову зазначає, що з відповідачем розлучені, він відмовляється надавати будь-яку матеріальну допомогу на повнолітнього сина, який навчається у Новоград-Волинському медичному коледжі, та повністю знаходиться на її утриманні.
В судовому засіданні позивачка свої вимоги підтримала повністю з підстав, зазначених в позові. Додатково пояснила, що хоч син і навчається на безкоштовній основі та отримує стипендію в розмірі біля 500 грн., однак все одно потребує матеріальної допомоги, як зі сторони матері, так і зі сторони батька. Одна не спроможна утримувати дорослого сина.
Відповідач позов визнав частково, згоден сплачувати аліменти на сина в розмірі 280 грн. Пояснив, що офіційно не працює, отримує пенсію, інших утриманців не має.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що сторони перебували в зареєстрованому шлюбі, від якого мають сина - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.3, 4), який навчається на ІІІ курсі денної форми навчання відділення «Сестринська справа» Новоград-Волинського медичного коледжа (а.с.6).
Відповідно до статті 199 СК України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання, і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення ними 23 років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу і право на звернення до суду з таким позовом має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання. Згідно ст. 200 СК України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 СК України.
При визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище повнолітніх дочки, сина та платника аліментів; наявність у платника аліментів дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, інших дочки, сина; можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином; інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до абзацу 1 п. 20 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.05.2006 року обов'язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов'язкової сукупності таких юридичних фактів: 1) досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; 2) продовження ними навчання; 3) потреба у зв'язку з цим у матеріальній допомозі; 4) наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.
Як встановлено в судовому засіданні і слідує з матеріалів справи, спільний син сторін ОСОБА_3, який на момент подачі позовної заяви до суду досяг повноліття, безкоштовно навчається в Новоград-Волинському медичному коледжі та додатково потребує матеріальної підтримки з боку батьків. Відповідач - здоровий, офіційно не працює, отримує пенсію, інших утриманців не має. Відтак, суд приходить до висновку, що він спроможний сплачувати частково аліменти в розмірі, зазначеному в позові.
Закон рівною мірою покладає обов'язок щодо утримання повнолітніх дочки, сина на обох батьків. Позивачкою не було надано доказів, які б давали підстави для встановлення розміру аліментів у сумі більшій, ніж 1/5 частини заробітку (доходів) відповідача на місяць.
Відтак, суд вважає позовні вимоги дещо безпідставно завищеними і, враховуючи те, що повнолітній син сторін ОСОБА_3 навчається безкоштовно та отримує стипендію - задовольняє їх частково - стягує з відповідача аліменти на утримання повнолітнього сина на період його навчання в розмірі 1/6 частини його заробітку (доходів) щомісячно, що буде відповідати як інтересам сина, так і матеріальному становищу та стану здоров'я платника аліментів.
Також суд стягує з відповідача в дохід держави судовий збір в сумі 214 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст. 3, 10, 11, 15, 57-60, 79, 88, 208, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 199, 200, 201 СК України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягувати із ОСОБА_2, що народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Мелітополь, Запорізької області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, аліменти на утримання повнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі 1/5 частини його заробітку (доходів) щомісячно, починаючи з 10 грудня 2012 року по 30 червня 20114 року, без урахування часу канікул.
Стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь держави 214 грн. 60 коп. судового збору.
Рішення суду в частині стягнення аліментів у розмірі суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Житомирської області через Новоград-Волинський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення або з дня отримання його копії.
Головуюча Л. Й. Савицька