Справа № 361/1711/13-ц Головуючий у І інстанції Шинкар А.О. Провадження № 22-ц/780/3850/13 Доповідач у 2 інстанції ВоробйоваКатегорія 45 14.08.2013
РІШЕННЯ
Іменем України
12 серпня 2013 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі:
головуючого судді Воробйової Н.С.
суддів: Верланова С.М., Сліпченка О.І.,
при секретарі Бобку О.В.,
розглянула у відкритому судовому засіданні у м. Києві цивільну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 11 квітня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третя особа - орган опіки та піклування Броварської міської ради Київської області, про визначення порядку участі у вихованні дитини, -
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2013 року ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися з названим позовом.
На обґрунтування позовних вимог зазначали, що 25 липня 2009 року їх син ОСОБА_4 та відповідачка зареєстрували шлюб, від якого мають малолітнього сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 24 листопада 2011 року шлюб між подружжям ОСОБА_5 розірвано. Відповідачка з сином переїхала проживати до своїх батьків та чинить перешкоди у спілкуванні з онуком. У зв'язку з чим позивачі просили встановити дні та години систематичних побачень з дитиною.
Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 11 квітня 2013 року позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 задоволено частково.
Встановлено порядок участі у вихованні малолітнього ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає разом з матір'ю за адресою: АДРЕСА_1 окремо проживаючим діду ОСОБА_2 та бабі ОСОБА_1, які проживають за адресою: АДРЕСА_2, встановивши такі дні та години побачень з внуком: друга п'ятниця та субота щомісяця з 16.00 години п'ятниці до 20.00 години суботи; четверта неділя щомісяця з 10.00 години до 20.00 години, а також два тижні влітку для проведення спільного відпочинку з дитиною за попереднім узгодженням періоду такого відпочинку з матір'ю та 2 (дві) години на день народження
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 просила скасувати рішення суду, посилаючись на невідповідність його вимогам матеріального і процесуального права і ухвалити нове рішення, яким частково задовольнити позов, визначити порядок участі позивачів (діда та баби) у виховання внука ОСОБА_5,2010 року народження -третю п»ятницю місяця з 18.00 год. до 20.00 год. за місцем постійного проживання бабусі та дідуся.
На обґрунтування апеляційної скарги посилалася на те, що визначений порядок участі діда та баби вихованні неповнолітнього сина, з урахуванням рішення Апеляційного суду Київської області від 27.02.2013 року, яким було визначено місцем проживання дитини з нею та встановлено порядок участі у виховання сина окремо проживаючому батьку дитини ОСОБА_4, фактично позбавляє її права на спілкування та проведення спільного відпочинку з сином у вихідні дня (залишилася лише друга неділя місяця), всі інші вихідні дитина має проводити з батьком, дідом та бабою, які проживають за одною адресою. Вказувала, що такий порядок протирічить інтересам неповнолітньої дитини та її інтересам, як матері.
В апеляційній скарзі позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2 просили змінити рішення суду в частині визначення періоду побачень з дитиною, посилаючись на невідповідність його вимогам матеріального і процесуального права і в цій частині ухвалити нове рішення, яким встановити дні та години систематичних побачень з дитиною та відвідування місця їхнього проживання: перша, третя середа, четвер, п'ятниця місяці з 17.00 години середи до 17.00 години п'ятниці, а також друга, четверта неділя, понеділок та вівторок з 18.00 години неділі до 18.00 години вівторка, два тижні в літній період для проведення спільного відпочинку з дитиною та дві години на день народження дитини. Зобов'язати відповідачку не чинити перешкод у спілкуванні з дитиною.
Апеляційні скарга підлягають до задоволення частково з таких підстав.
Відповідно до ст. 257 СК України, баба, дід, прабаба, прадід мають право спілкуватися зі своїми внуками, правнуками, брати участь у їх вихованні. Батьки чи інші особи, з якими проживає дитина, не мають права перешкоджати у здійсненні бабою, дідом, прабабою, прадідом своїх прав щодо виховання внуків, правнуків. Якщо такі перешкоди чиняться, баба, дід, прабаба,прадід мають право на звернення до суду з позовом про їх усунення.
Статтею 263 СК України передбачено, що спір щодо участі баби, діда у вихованні дитини вирішується судом відповідно до статті 159 цього Кодексу.
Частиною другою ст. 159 СК України встановлено, що суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування. Під час вирішення спору щодо участі у вихованні дитини береться до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов'язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров'я та інші обставини, що мають істотне значення.
По справі встановлено, що 25 липня 2009 року укладено шлюб між ОСОБА_4 (сином позивачів) та відповідачем ОСОБА_3, від якого вони мають малолітнього сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 24 листопада 2011 року шлюб між подружжям ОСОБА_5 розірвано.
Після розірвання шлюбу малолітній ОСОБА_5 залишився проживати разом із матір'ю за адресою: АДРЕСА_1, за місцем проживання батьків відповідачки.
Рішенням колегії суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області від 27 лютого 2013 року визначено місце проживання малолітнього ОСОБА_5 з матір'ю ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 та встановлено порядок участі у вихованні малолітнього ОСОБА_5, окремо проживаючому батьку - ОСОБА_4, встановлено такі дні та години побачень з дитиною: перша та третя субота та неділя місяця з 10 до 20 години, а також два тижні влітку для проведення спільного відпочинку з дитиною за попереднім узгодженням періоду такого відпочинку між батьками.
Як вбачається з рішення виконавчого комітету Броварської міської ради від 27.03.2013 року № 126 та висновку органу опіки та піклування Броварської міської ради Київської області від 27.03.2013 року № 2-15/2185, діду ОСОБА_2 та бабі ОСОБА_1, що проживають по АДРЕСА_2, встановлено такі дні та години побачень з внуком ОСОБА_5: друга п'ятниця та субота щомісяця з 16 години п'ятниці до 20 години суботи; четверта неділя щомісяця з 10 до 20 години, а також два тижні влітку для оздоровлення дитини, за попередньою домовленістю з матір'ю, та дві години на день народження дитини.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог позивачів, суд виходив з того, що встановлення участі позивачів у вихованні неповнолітнього внука, а саме : друга п'ятниця та субота щомісяця з 16.00 години п'ятниці до 20.00 години суботи; четверта неділя щомісяця з 10.00 години до 20.00 години, а також два тижні влітку для проведення спільного відпочинку з дитиною за попереднім узгодженням періоду такого відпочинку з матір'ю та 2 (дві) години на день народження не суперечить інтересам дитини та не впливає на його емоційний та психологічний стан.
Проте з таким висновком суду першої інстанції погодитися у повній мірі не можна.
Як вже зазначалося син ОСОБА_4 та ОСОБА_3 ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2- баба та дід ОСОБА_5 та батьки ОСОБА_4 - ОСОБА_1, ОСОБА_2, проживають та постійно зареєстровані за адресою АДРЕСА_2.
Рішенням колегії суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області від 27 лютого 2013 року визначено місце проживання малолітнього ОСОБА_5 з матір'ю ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 та встановлено порядок участі у вихованні малолітнього ОСОБА_5, окремо проживаючому батьку - ОСОБА_4, встановлено такі дні та години побачень з дитиною: перша та третя субота та неділя місяця з 10 до 20 години, а також два тижні влітку для проведення спільного відпочинку з дитиною за попереднім узгодженням періоду такого відпочинку між батьками.
Відповідно до чинної судової практики по справах про визначення порядку участі у виховання дітей і спілкуванні з ними того з батьків, який проживає окремо, порядку спілкування діда й баби з онуками, якщо батьки, чи інші особи, з якими проживає дитина, перешкоджають їм у такому спілкування, суди повинні виходити не з формальних міркувань, а з фактичних інтересів дітей та умов їх нормального виховання. При цьому, суди повинні враховувати вік дитини, стан її здоров»я, поведінку батьків та ставлення до них інших близьких родичів,а також - чи відповідає встановлений порядок психічному, фізичному, етичному розвитку дитини, чи не порушуються права батьків і чи забезпечується достатньою мірою участь у вихованні обох батьків тощо.
У справах даної категорії обов»язкова участь органів опіки та піклування, який подає відповідний висновок щодо спору, проте, суд не зв»язаний висновком органом опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, та має право, керуючись інтересами дитини, визначити інший порядок спілкування.
З наданого відповідачкою висновку практичного психолога ДНЗ «Колосок» психологічного-педагогічного обстеження ОСОБА_5, 2010 року народження видно, що довготривале розлучення неповнолітньої дитини з матір»ю негативно позначається на психологічному та фізичному розвитку дитини (а.с.37-39).
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги ОСОБА_3, що визначений судом першої інстанції порядок спілкування баби та діда з онуком ОСОБА_5, 2010 року народження, з урахуванням встановленого порядку спілкування дитини з батьком, фактично позбавляє матір дитини можливості проводити з дитиною спільний відпочинок у вихідні дні (залишилася лише друга неділя місяця) і що тривале розлучення дитини з матір»ю та постійна зміна місця проживання негативно впливає на психічний та психологічний стан неповнолітнього сина.
Крім того, суд не дав належної оцінки доводам відповідачки ОСОБА_3 про те, що вона не перешкоджає позивачам у спілкуванні з внуком, дитина, відповідно до встановленого графіку, проводить вихідні з батьком, який проживає за місцем їх реєстрації, позивачі регулярно бачаться з дитиною, разом їздили відпочивати.
Матеріали справи не містять будь-які дані щодо перешкоджання відповідачкою бабі та діду у спілкуванні з онуком та участі у його вихованні, докази цьому останні не надали.
Колегія суддів вважає, що висновки суду не відповідають дійсним обставинам справи та вимогам закону.
В силу ст.309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення є неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
З огляду на викладене, рішення суду першої інстанції не відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому не може бути залишеним без змін, підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.
Оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, враховуючи обставини справи, відносини сторін, які склалися, вік дитини, прагнення позивачів-баби та діда до участі у спілкуванні з онуком,а також, вже існуючий та встановлений в судовому порядку, графік спілкування дитини з батьком, який проживає окремо від дитини, але має постійне місце проживання за тією ж адресою, що дід та баба, колегія вважає, що позовні вимоги позивачів підлягають до задоволення частково. Позивачам слід визначити порядок участі у вихованні малолітнього внука ОСОБА_5,2010 року народження, встановивши наступні дні та години спілкування з внуком, а саме : третю п»ятницю місяця з 10.00 год. до 20.00 год. за місцем постійного проживання бабусі та дідуся.
В задоволенні інших вимог позивачів необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст.307, 309 ЦПК України, колегія
Вирішила :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2 задовольнити частково.
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 11 квітня 2013 року скасувати. Ухвалити нове рішення.
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 задовольнити частково.
Встановити порядок участі у вихованні малолітнього ОСОБА_5,ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає з матір»ю в АДРЕСА_1 окремо проживаючим діду ОСОБА_2 та бабі ОСОБА_1, які проживають в АДРЕСА_2, встановивши наступні дні та години спілкування з внуком : третю п»ятницю місяця з 10.00 год. до 20.00 год. за місцем постійного проживання бабусі та дідуся.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржено у касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий
Судді: