Національний архів США оприлюднив нові документи, які підтверджують, що адміністрація Рузвельта допомогла приховати провину Радянського Союзу за розстріл у 1940 році в Катині польських офіцерів.
Як повідомляє Associated Press, нові дані посилюють підозру, що США не хотіли дратувати свого тодішнього військового союзника Сталіна.
За наказом Сталіна в Катині НКВД розстріляло понад 22 000 поляків.
Понад півстоліття Радянська Росія звинувачувала в злочині нацистів і визнала провину лише в 1990 році.
Архіви свідчать, що в 1943 році американські військовополонені надсилали до Вашингтона закодовані повідомлення, описуючи, що бачили напіврозкладені трупи в Катинському лісі біля Смоленська, в Західній Росії. На місце злочину їх та британських полонених силою привезли нацисти, щоб вони засвідчили наслідки події.
Ця інформація доводить, що вбивства вчинили не нацисти, які лише незадовго до того окупували цю територію.
Як передає з Вашингтона кореспондент ВВС Кім Ґаттас, близько тисячі сторінок нових матеріалів допоможуть зрозуміти, що і коли було відомо США.
Історики вже давно вважають, що президент Франклін Делано Рузвельт не хотів оскаржувати версію подій, висунуту Сталіним — союзником, на якого американці розраховували у боротьбі проти Німеччини і Японії.
За повідомленням Associated Press, інформацію про різанину приховували на найвищих рівнях Вашингтона.
Експерт з Катині Аллен Пол каже, що певної частини матеріалів немає в записах слухань Конгресу, проведених у 1951-1952 рр., аби розслідувати вбивства. Це, на думку експерта, означає, що документи навмисне приховали.
Серед нових свідчень — доповідь, яку президентові Рузвельту надіслав тодішній британським прем'єр-міністр Вінстон Черчиль — який також не оскаржував позицію Сталіна — де йдеться про провину Радянського Союзу.
Автор тієї доповіді — Овен О'Меллі, посол Британії при польському уряді у вигнанні, що базувався в Лондоні.
«Нині ми маємо доволі багато негативних свідчень, загальний висновок з яких кине серйозний сумнів на небажання Росії визнати відповідальність за різанину», — пише пан О'Меллі.
Жертви вбивств у Катині — польська еліта, в тому числі офіцери, політики та митці. Їх убивали пострілами в потилицю, а тіла ховали у масових могилах.