КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-4977/12/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Журавель В.О.
Суддя-доповідач: Романчук О.М
УХВАЛА
Іменем України
"25" жовтня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Романчук О.М.,
Суддів: Пилипенко О.Є.,
Шелест С.Б.,
при секретарі Раченко Д.Г.
розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Фракції «Блок Юлії Тимошенко -«Батьківщина»на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2012 року у справі за адміністративним позовом Фракції «Блок Юлії Тимошенко -«Батьківщина»до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 97 про визнання дій протиправними, скасування протокольного рішення в частині та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
20 жовтня 2012 року Фракція «Блок Юлії Тимошенко -«Батьківщина»звернулися до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 97 в якому просили:
- визнати дії Окружної виборчої комісії в одномандатному виборчому окрузі № 97 протиправними та скасувати протокольне рішення Окружної виборчої комісії в одномандатному виборчому окрузі № 97 від 15.10.2012 року в частині прийняття до відома скарги ОСОБА_1 на постанову Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 97 від 03.10.2012 року про виключення зі складу дільничної виборчої комісії №321229;
- зобов'язати Окружну виборчу комісію в одномандатному виборчому окрузі № 97 вчинити дії, а саме: розглянути скаргу члена дільничної виборчої комісії ОСОБА_1 по суті та прийняти рішення в порядку ст.113 Закону України «Про вибори народних депутатів України» (а.с.3-4).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2012 року адміністративний позов повернуто позивачу на підставі п.3 ч.3 ст.108 КАС України (а.с.1-2).
Не погоджуючись із зазначеною ухвалою, позивач по справі подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2012 року, а справу направити до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі та розгляду справи по суті. При цьому апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність оскаржуваного рішення, а також на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваної ухвали (а.с.18-20).
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Зі змісту оскаржуваного судового рішення вбачається, що адміністративний позов повернуто позивачеві на підставі п.3 ч.3 ст.108 КАС України у зв'язку з тим, що позовна заява подана особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, зокрема, якщо позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем у даній справі є депутатська Фракція «Блок Юлії Тимошенко -«Батьківщина».
Відповідно до ч.1 ст.172 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Згідно ч.1 ст.12 Закону України «Про вибори народних депутатів України»від 17.11.2011 року № 4061-VI, суб'єктами виборчого процесу є:
1) виборець;
2) Центральна виборча комісія, а також інша виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону;
3) партія, що висунула кандидата у депутати;
4) кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом;
5) офіційний спостерігач від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.108 Закону України «Про вибори народних депутатів України»від 17.11.2011 року № 4061-VI: кандидат у депутати, зареєстрований у встановленому Законом порядку, партія - суб'єкт виборчого процесу, в особі її керівника, представника партії у Центральній виборчій комісії, уповноваженої особи партії чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії, довірена особа кандидата у депутати, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, виборець, чиї особисті виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі, у тому числі на участь у роботі виборчої комісії чи на здійснення спостереження, порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 109-113 цього Закону.
Відповідно до ч.6 ст.108 Закону України «Про вибори народних депутатів України»від 17.11.2011 року № 4061-VI рішення, дії чи бездіяльність окружної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до суду. Скарга щодо бездіяльності окружної виборчої комісії також може бути подана до Центральної виборчої комісії.
Згідно ч.9 ст.108 Закону України «Про вибори народних депутатів України»від 17.11.2011 року № 4061-VI рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації, кандидатів, їхніх довірених осіб, партій, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, офіційних спостерігачів, що порушують законодавство про вибори, можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Беручи до уваги вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що депутатська фракція, яка є зареєстрованою у Секретаріаті Верховної Ради України об'єднанням народних депутатів України, що виявили бажання об'єднатися у фракцію на основі єдності політичних поглядів або партійного членства, не є суб'єктом виборчого процесу у розумінні Закону України «Про вибори народних депутатів України»від 17.11.2011 року № 4061-VI, а отже не має права оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про повернення адміністративного позову Фракції «Блок Юлії Тимошенко -«Батьківщина»на підставі п.3 ч.3 ст.108 КАС України у зв'язку з відсутністю у останнього адміністративної процесуальної правосуб'єктності (адміністративної процесуальної дієздатності).
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу - без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 172, 177, 200, 205, 206, 254 КАС України суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Фракції «Блок Юлії Тимошенко -«Батьківщина»залишити без задоволення, а ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2012 року без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Романчук О.М
Судді: Пилипенко О.Є.
Шелест С.Б.