КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-13215/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Клочкова Н.В.
Суддя-доповідач: Хрімлі О.Г.
ПОСТАНОВА
Іменем України
"03" жовтня 2012 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого суддів при секретарі Хрімлі О.Г., Ганечко О.М., Літвіної Н.М., Архіповій Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 вересня 2012 року в адміністративній справі за позовом партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211, за участю третьої особи: політична партія «Русь Едина»про визнання дій та бездіяльності протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
Партія «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211, в якому просила:
1) визнати протиправною бездіяльність Окружної виборчої комісії ОВО № 211 щодо нескладення списків осіб, які можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій шляхом жеребкування до початку жеребкування 22.09.2012 року;
2) визнати протиправними дії Окружної виборчої комісії ОВО № 211 щодо складення списків осіб, що можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій 22.09.2012 року - після проведення жеребкування;
3) визнати протиправними дії Окружної виборчої комісії ОВО № 211 щодо проведення жеребкування 22.09.2012 року із виготовленням та завантаженням до пристрою для жеребкування 54 жеребків;
4) визнати протиправною бездіяльність Окружної виборчої комісії ОВО № 211 щодо невключення до списків осіб, які можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій шляхом жеребкування кандидатур від кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 по виборчих дільницях № 800001-800009, 800010-800014, 800016-800021, 800023-800025, 800027-800031, 800033, 800036, 800038-800045, 800047-800048, 800050-800058, 800060-800070, 800081, 800083-800085;
5) визнати протиправними дії Окружної виборчої комісії ОВО № 211 щодо неврахування подань від кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 під час встановлення результатів жеребкування по виборчих дільницях № 800001-800009, 800010-800014, 800016-800021, 800023-800025, 800027-800031, 800033, 800036, 800038-800045, 800047-800048, 800050-800058, 800060-800070, 800081, 800083-800085;
6) визнати протиправними дії Окружної виборчої комісії ОВО № 211 щодо включення до списків осіб, що можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій наступних осіб: ОСОБА_6 - член ДВК 800002, ОСОБА_7 - член ДВК 800003, ОСОБА_8 - член ДВК 800007, ОСОБА_9 - член ДВК 800015, ОСОБА_10 - член ДВК 800035, ОСОБА_11 - член ДВК 800041, ОСОБА_12 - член ДВК 800051, ОСОБА_13 - член ДВК 800061, ОСОБА_14 - член ДВК 800063;
7) визнати незаконною та скасувати постанову Окружної виборчої комісії ОВО № 211 «Про утворення дільничних виборчих комісій»№ 30 від 25.09.2012 року;
8) зобов'язати Окружну виборчу комісію ОВО № 211 повторно скласти списки осіб, які можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій із врахуванням подань кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 та без врахування осіб, подання щодо яких були відхилені та провести повторне жеребкування.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 вересня 2012 року адміністративний позов задоволений частково.
Визнано протиправною бездіяльність Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 щодо невключення до списків кандидатур щодо яких застосовується процедура жеребкування (додаток 1 до протоколу № 13 від 22.09.2012 р.) за поданням кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 від 18.09.2012 р. по виборчих дільницях № 800001-800009, 800010-800014, 800016-800021, 800023-800025, 800027-800031, 800033, 800036, 800038-800045, 800047-800048, 800050-800058, 800060-800070, 800081, 800083-800085 та протиправними дії Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 щодо неврахування подань від кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 під час встановлення результатів жеребкування по виборчих дільницях № 800001-800009, 800010-800014, 800016-800021, 800023-800025, 800027-800031, 800033, 800036, 800038-800045, 800047-800048, 800050-800058, 800060-800070, 800081, 800083-800085.
Визнано протиправними дії Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 щодо включення до списків осіб, що можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій наступних осіб: ОСОБА_6 - член ДВК 800002, ОСОБА_7 - член ДВК 800003, ОСОБА_15 - член ДВК 800008, ОСОБА_10 - член ДВК 800035, ОСОБА_11 - член ДВК 800041, ОСОБА_12 - член ДВК 800051, ОСОБА_13 - член ДВК 800061, ОСОБА_14 - член ДВК 800063;
Визнано незаконною та скасовано постанову Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 «Про утворення дільничних виборчих комісій»№ 30 від 25.09.2012 року в частині включення до складу дільничних виборчих комісій наступних осіб: ОСОБА_6 - член ДВК 800002, ОСОБА_7 - член ДВК 800003, ОСОБА_15 - член ДВК 800008, ОСОБА_10 - член ДВК 800035, ОСОБА_11 - член ДВК 800041, ОСОБА_12 - член ДВК 800051, ОСОБА_13 - член ДВК 800061, ОСОБА_14 - член ДВК 800063.
В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленою постановою, Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог та прийняти нову, якою відмовити у їх задоволенні.
У судовому засіданні представник позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечував, просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Представник відповідача у судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав у повному обсязі, наполягав на її задоволенні.
Третя особа, будучи належним чином повідомлена про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилась. Про причини своєї неявки суд не повідомила.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення апеляційної скарги, а особиста участь представників третіх осіб в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 8 ст. 177 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за її відсутності.
У відповідності до ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
З урахуванням вимог ч. 1 ст. 195 КАС України, колегія суддів переглядає постанову суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції -зміні, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач в обґрунтування адміністративного позову посилається на недотримання Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 під час проведення жеребкування норм Закону України «Про вибори народних депутатів України»та «Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України», затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року № 895.
На думку позивача, порушення норм законодавства про вибори народних депутатів України полягало у відсутності на момент початку засідання Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 з проведення жеребкування та жеребкування затверджених списків кандидатів, щодо яких застосовується процедура жеребкування. Крім того, позивач посилався на те, що списки кандидатур, щодо яких застосовується процедура жеребкування, були надані вже після проведення самого жеребкування. При цьому, після закінчення процедури жеребкування відповідачем надані списки кандидатур з іншими даними щодо суб'єктів подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.
Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі Конституції України та законів України.
Частиною 1 ст. 172 КАС України визначено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність окружних виборчих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу, яким є позивач.
Позивач вважає порушеними свої права та інтереси, оскільки кандидат у народні депутати ОСОБА_5 був висунутий та зареєстрований ЦВК рішенням № 203 від 08 серпня 2012 року саме від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», пунктом 2.3. Статуту якої передбачено, що партія здійснює захист та представництво інтересів своїх членів в тому числі у судах.
Таким чином, колегія суддів вважає, що політична партія ВО «Батьківщина» є належним позивачем у справі.
Правовідносини, що виникли у справі регулюються Законом України «Про вибори народних депутатів України» та «Порядком проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України», затвердженого Постановою ЦВК від 13 вересня 2012 року № 895.
Так, згідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про вибори народних депутатів України» суб'єктами подання кандидатур до складу окружних виборчих комісій (далі - суб'єкт подання) є:
1) політична партія, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання;
2) політичні партії - суб'єкти виборчого процесу.
Частиною 1 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України»визначено, що дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за тридцять один день до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.
Відповідно до ч. 4 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України», право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають суб'єкти подання, зазначені у частині другій статті 27 цього Закону, та кандидати у депутати у відповідному одномандатному окрузі.
Згідно вимог ч. 5 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України», до складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці, за винятком випадків, передбачених частиною дванадцятою цієї статті, обов'язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику суб'єкта подання, зазначеного у пункті 1 частини другої статті 27 цього Закону. Не більше ніж по одному представнику від суб'єктів подання, зазначених у пункті 2 частини другої статті 27 цього Закону, та кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі включаються до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині шостій цієї статті, в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією. Кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, встановленим статтею 26 цього Закону, або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною, а також внесення подання з порушенням вимог частин шостої, сьомої, дев'ятої цієї статті.
Частиною 6 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України»встановлено, що суб'єкт подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій не пізніш як за тридцять дев'ять днів до дня голосування подає до відповідної окружної виборчої комісії на паперових носіях та в електронному вигляді за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, список осіб від цього суб'єкта подання, не більше однієї кандидатури до однієї виборчої комісії, для включення їх до складу відповідних дільничних виборчих комісій. У поданні зазначаються особи, запропоновані відповідним суб'єктом подання на посаду голови, заступника голови та секретаря виборчої комісії. Подання від партії підписується керівником партії (або особою, яка виконує його повноваження) та скріплюється печаткою цієї партії. Подання від кандидата у депутати вносяться за підписом відповідного кандидата у депутати.
Так, 18 вересня 2012 року о 17 год. 30 хв. кандидат у народні депутати від ВО «Батьківщина»ОСОБА_5 звернувся до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 із поданням щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (том 1, а.с. 14-20), про що також свідчить копія журналу реєстрації вхідної кореспонденції ОВК № 211 (том 1, а.с. 41).
Пунктом 28 постанови Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 від 18 вересня 2012 року № 19 встановлено, що документи, подані від кандидата в народні депутати ОСОБА_5 оформлені належним чином, у зв'язку з чим прийнято подання від кандидата в народні депутати України ОСОБА_5 щодо кандидатур членів дільничних виборчих комісій з додатками на 179 аркушах.
Разом з тим, як вірно встановлено судом першої інстанції, згідно додатку 1 до протоколу № 13 щодо списку учасників жеребкування з 86 кандидатур від ОСОБА_5 було включено лише 17. Інші кандидатури не були відхилені відповідачем, але й не були допущені до участі у жеребкуванні та не були включені до загального списку жеребкування.
Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 в своїй апеляційній скарзі посилається на те, що кандидати за поданням ОСОБА_5 дійсно не були допущені до жеребкування у своїй більшості.
Крім того, апелянт посилається на можливу технічну помилку, яка допущена системним адміністратором ОВК № 211. При цьому зазначає, що оскільки доступу до внесення даних до ІАС «Вибори народних депутатів України» мав лише системний адміністратор, тому відсутня вина та протиправність дій Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 як колегіального органу.
Колегія суддів критично ставиться до такої позиції відповідача та вважає, що саме колегіальний орган - відповідна окружна виборча комісія повинна організовувати та забезпечувати організацію з виконання функцій, покладених на неї.
З урахуванням викладеного та враховуючи те, що подання від 18 вересня 2012 року кандидата у народні депутати ОСОБА_5 відповідало вимогам чинного законодавства, які визначають умови участі у жеребкуванні, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що воно було протиправно невключено в повному обсязі до списку кандидатур щодо яких застосовуються процедура жеребкування згідно додатку 1 до протоколу № 13 від 22 вересня 2012 року та відповідно протиправно не враховано відповідачем під час жеребкування по виборчих дільницях № 800001-800009, 800010-800014, 800016-800021, 800023-800025, 800027-800031, 800033, 800036, 800038-800045, 800047-800048, 800050-800058, 800060-800070, 800081, 800083-800085.
Таким чином, колегія суддів погоджується у повному обсязі щодо задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невключення до списків осіб, які можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій шляхом жеребкування кандидатур від кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 по виборчих дільницях № 800001-800009, 800010-800014, 800016-800021, 800023-800025, 800027-800031, 800033, 800036, 800038-800045, 800047-800048, 800050-800058, 800060-800070, 800081, 800083-800085 та визнання протиправними дій Окружної виборчої комісії ОВО № 211 щодо неврахування подань від кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 під час встановлення результатів жеребкування по виборчих дільницях № 800001-800009, 800010-800014, 800016-800021, 800023-800025, 800027-800031, 800033, 800036, 800038-800045, 800047-800048, 800050-800058, 800060-800070, 800081, 800083-800085.
Стосовно позовних вимог партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»про визнання протиправними дій відповідача щодо включення до списків осіб, що можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій осіб: ОСОБА_6 - член ДВК 800002, ОСОБА_7 - член ДВК 800003, ОСОБА_8 - член ДВК 800007, ОСОБА_9 - член ДВК 800015, ОСОБА_10 - член ДВК 800035, ОСОБА_11 - член ДВК 800041, ОСОБА_12 - член ДВК 800051, ОСОБА_13 - член ДВК 800061, ОСОБА_14 - член ДВК 800063, колегія суддів зазначає наступне.
Колегією суддів встановлено, що кандидатури до складу ДВК по ОВК № 211 від політичної партії «Русь Едина», а саме: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_15, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 були відхилені відповідачем 19 вересня 2012 року згідно постанови Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 від 19 вересня 2012 року № 20 (том 1, а.с. 7), у зв'язку з невідповідністю вимогам ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
В той же час, зазначені особи взяли участь у жеребкуванні та були включені до списку кандидатур, які взяли участь жеребкуванні згідно додатку 1 до протоколу № 13 від 22 вересня 2012 року (том 1, а.с. 93-348), після чого за результатами жеребкування увійшли до складу відповідних дільничних виборчих комісій, що підтверджено додатком 2 до протоколу № 13 від 22 вересня 2012 року та п. 1 оскаржуваної постанови № 30.
Таким чином, беручи до уваги те, що подання політичної партії «Русь Едина»відносно зазначених осіб не відповідало вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України», а кандидатури були відхилені відповідачем за три дні до жеребкування, вони не мали права брати у ньому участь.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, відповідач пояснив включення до складу дільничних виборчих комісій кандидатур, відхилених постановою ОВК, знов допущенням технічної помилки системного адміністратора.
Колегія суддів не приймає до уваги такі доводи відповідача, оскільки вважає їх необґрунтованими.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно встановлено, що дії відповідача щодо включення до списків осіб, що можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій осіб: ОСОБА_6 - член ДВК 800002, ОСОБА_7 - член ДВК 800003, ОСОБА_8 - член ДВК 800007, ОСОБА_9 - член ДВК 800015, ОСОБА_10 - член ДВК 800035, ОСОБА_11 - член ДВК 800041, ОСОБА_12 - член ДВК 800051, ОСОБА_13 - член ДВК 800061, ОСОБА_14 - член ДВК 800063 є протиправними.
Щодо позовних вимог про визнання незаконною та скасування постанови Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 «Про утворення дільничних виборчих комісій»№ 30 від 25.09.2012 року, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною 15 ст. 33 Закону України «Про вибори народних депутатів України»визначено, що рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване виборчою комісією вищого рівня або визнане протиправним та скасоване судом. У такому випадку виборча комісія вищого рівня має право прийняти рішення по суті питання.
Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 за результатами проведення жеребкування щодо складу дільничних виборчих комісій по 211 виборчому округу прийняла постанову, якою встановила осіб, які за результатами жеребкування ввійшли до складу відповідних ДВК.
Колегією суддів встановлено, що складу ДВК як кандидати від партії «Русь Едина»в тому числі включені раніше відхилені особи: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14
Разом з тим, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно відзначено, що достатнім та належним способом захисту порушеного права позивача є скасування оскаржуваного рішення в частині протиправно включених до складу ДВК осіб.
З урахуванням того, що постановою Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 від 19 вересня 2012 року № 20 зазначені особи були відхилені відповідачем від участі у жеребкуванні та не могли брати у ньому участь та потрапити до дільничних виборчих комісій, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що оскаржувана постанова ОВК в цій частині підлягає скасуванню.
Разом з тим, колегією суддів встановлено, що вирішивши вірно позовну вимогу, суд першої інстанції припустився помилки та визнав протиправними дії Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 щодо включення до списків осіб, що можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій ОСОБА_15 -члена ДВК 800008.
При цьому, відносно цієї особи позивачем позовні вимоги не заявлялись.
Таким чином, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає відповідній зміні шляхом виключення з резолютивної частини постанови суду першої інстанції прізвища ОСОБА_15
Згідно зі ст.ст. 198, 201 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право змінити постанову суду, у разі правильного по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального права.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, але із помилковим застосуванням норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 172, 177, 195, 196, 198, 200, 201, 205, 207, 211 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА :
Апеляційну скаргу Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 -задовольнити частково.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 вересня 2012 року -змінити шляхом виключення з абзаців третього та четвертого резолютивної частини постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 вересня 2012 року прізвище особи ОСОБА_15 -члена дільничної виборчої комісії № 800008.
В іншій частині постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 вересня 2012 року -залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Хрімлі О.Г.
Судді: Ганечко О.М.
Літвіна Н. М.