Справа № 148/7470/13-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 лютого 2014 року Тульчинський районний суд Вінницької області
Суддя Робак С.О., розглянувши у порядку скороченого провадження в місті Тульчині справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Тульчинському районі Вінницької області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень щодо перерахунку пенсії,
ВСТАНОВИВ:
03.10.2011 року позивач звернулася в суд з даним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що вона є пенсіонером і отримує пенсію за віком. Після призначення пенсії вона продовжує працювати і 06.09.2010 року написала заяву про перерахунок пенсії з більшого стажу і заробітку.
Такий перерахунок був здійснений з 01.09.2010 року, однак в основу розрахунків покладено показник заробітної плати, з якої сплачено страхові внески в цілому по Україні в середньому на одну особу за 2007 рік.
Призначена їй пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж належить при застосуванні порядку розрахунку, зазначеного у Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV.
Управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі Вінницької області на її звернення щодо перерахунку їй пенсії за 2010 рік, у листі посилається на п.11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 в частині проведення перерахунку із застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік (1197,91 грн.) без врахування ч. 4 ст. 42 Закону №1058-ІV.
В зв'язку з цим, просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Тульчинському районі Вінницької області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті пенсії неправомірним і зобов'язати відповідача провести перерахунок її пенсії по нормі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік , а також стягнути заборгованість, що утворилася з 01.04.2011 року.
Відповідач у встановлений ст.183-2 КАС України строк заперечення проти позову не надав.
Розглянувши позовну заяву з доданими до неї доказами, суд, вважає, що позов задоволенню не підлягає з слідуючих підстав.
Позивач одержує державну пенсію за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1.
Позивач після призначення їй пенсії продовжує працювати.
З матеріалів справи вбачається, що позивач 06.09.2010 року звернулася до УПФУ в Тульчинському районі Вінницької області із заявою про перерахунок пенсії за віком по стажу та заробітку.
Як видно із листа Управління Пенсійного фонду України в Тульчинському районі Вінницької області направленого позивачу, відповідач здійснив перерахунок пенсії за віком з 01.09.2010 року по стажу та відмовив у перерахунку виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати ( доходу ), з якої була призначена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 і визнаних такими, що не відповідають конституції України ( є неконституційними ), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/ 2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої ( діючої ) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону № 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати ( доходу ), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата(дохід ).
Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата ( дохід ) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно Законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788 -12 ( надалі Закон 1788 ) та Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 від 9 липня 2003 року.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" не можуть застосовуватись до спірних правовідносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 рік відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку пенсії є безпідставним.
На підставі викладеного, керуючись ст. 40, ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 92 Конституції України, ст. ст. 17, 18, 99, 161-163, 183-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Тульчинському районі Вінницької області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень щодо перерахунку пенсії - відмовити.
На постанову може бути подана апеляція до Вінницького адміністративного апеляційного суду протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: