Справа № 2-а/1018/235/12
ПОСТАНОВА
23 листопада 2012 року Обухівський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Зінченка О. М. ,
при секретарі - Хрущова В. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Обухівського районного суду Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з даною позовною заявою, обґрунтовуючи яку зазначив, що він звернулася з відповідними зверненням до відповідача про надання йому статусу інваліда війни з видачею відповідного посвідчення, оскільки він є особою, яка залучалася до складу формувань Цивільної оборони і став інвалідом внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Відповідач відмовив в задоволенні його заяви, що на думку позивача є неправомірним, а тому він просить в судовому порядку визнати такими дії відповідача та зобов'язати відповідача вчинити відповідні дії.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просить їх задовольнити.
Відповідач - суб'єкт владних повноважень, будучі належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується відповідною розпискою , в судове засідання не з'явився, надавши суду заяву в якій просить слухати справу в відсутності їх представника.
Вислухавши позивача, перевіривши матеріали справи, суд находить, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач на момент аварії на Чорнобильській АЕС працював водієм в Обухівському споживчому товаристві, що підтверджується матеріалами справі .
Згідно посвідчення про відрядження та довідки Головного управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи позивач приймав участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі невоєнізованого формування служби торгівлі і харчування служби ЦО Київської області від Обухівського районного споживчого товариства в період з 19 по 20 та з 22 по 23 серпня 1986 року (а.с.9-12).
Працюючи на ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС позивач отримав статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, що підтверджується копією посвідчення та вкладками до нього (а.с. 7), а також позивачу встановлена ІІ група інвалідності довічно, причина інвалідності - захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (а.с.4).
В листопаді 2012 року позивач звернувся до відповідача із заявою про встановлення йому статусу інваліда війни з відповідним правовим та доказовим обґрунтуванням.
Відповідач в задоволенні заяви позивача своїм листом відмовив (а.с.2-3), так як згідно роз'яснень Міністерства праці та соціальної політики України від 17 серпня 2007 року №569/014/91-07 та від 24 грудня 2007 року №804/0/15-07/014, чинність п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» поширюється на осіб, які мають документальне підтвердження про залучення цих осіб до складу формувань Цивільної оборони, що довідки комісії не містять інформації про розпорядчий документ та інше, що механізм реалізації п.9 ст.7 вищеназваного закону чітко не визначений, тому створена Робоча група у складі зацікавлених міністерств і відомств, рішення якої буде доведено до відому відповідача, який надалі вирішить питання про надання відповідного статусу позивачам.
Згідно статей 1,4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що «даний Закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров'я й активного довголіття, організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів, виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни, надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я; ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав; до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни».
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», статтю 7 даного Закону доповнено п. 9, згідно якому до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, що свідчить про правомірність звернення позивачів до відповідача.
Пунктом 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», підставами для надання особі статусу інваліда війни є наявність двох складових умов: особа повинна бути залучена до складу формувань цивільної оборони, особі повинен бути встановлений статус особи, яка стала інвалідом внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, що відповідає позивачам.
Як вбачається зі ст. 12 Закону України «Про цивільну оборону» для забезпечення заходів з цивільної оборони, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій та проведення спеціальних робіт у міністерства, інших центральних органах виконавчої влади, місцевих державних адміністраціях, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності і підпорядкування створюються спеціалізовані служби цивільної оборони: енергетики, захисту сільськогосподарських тварин і рослин, інженерні, протипожежні та інші, для проведення евакуаційних заходів в умовах надзвичайних ситуацій на базі місцевих державних адміністрацій створюються евакуаційні комісії; організаційні засади створення служб цивільної оборони та евакуаційних органів, їх завдання, функції і повноваження визначаються у Положенні про Цивільну оборону України.
Відповідно до п. 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302, - посвідчення інваліда війни видаються пенсіонерам, які отримують пенсії в органах Пенсійного фонду, органами праці та соціального захисту населення, іншим пенсіонерам - органами, в яких вони перебувають на обліку для призначення пенсії, або щомісячного довічного грошового утримання.
Згідно з підпунктом «б» пункту 12 даного Положення посвідчення інваліда війни, що відповідає обставинам нашої справи видається на підставі довідки МНС, а пунктом 4.14 Положення про Управління праці та соціального захисту населення Обухівської райдержадміністрації, яке затверджене розпорядженням голови Обухівської райдержадміністрації №1207 від 11 вересня 2007 року, покладає на відповідача видачу посвідчення інваліда війни, що свідчить про належність відповідача.
Надана позивачем відповідачу довідки МНС суд вважає достатніми доказами, які підтверджують факт участі позивачів у формуваннях цивільної оборони.
Згідно вимог статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
В даному випадку відповідач, на думку суду, діяв всупереч вимогам ч.2 ст.19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Цей критерій вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації, тим самим відповідач повинен був ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають значення для правильного вирішення конкретного питання, але він цього не вчинив, а тому суд вважає за необхідне визнати дії відповідача щодо формального розгляду заяв позивачів неправомірними.
Визнаючи дії відповідача неправомірними суд вважає за необхідне задовольнити наступну вимогу позивача про зобов'язання відповідача вчинити відповідні дії, так як дані вимоги є похідними від визнання дій відповідача неправомірними.
Керуючись ст.ст.11,12,17,71,86,158-163,256 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України „ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ", Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни», суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради щодо відмови в встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради ОСОБА_1 посвідчення інвалідів війни.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Обухівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10 денний строк з дня її проголошення .
СуддяЗінченко О. М.