Справа № 2609/21135/12
№ 2-а-838/12
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2012 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Макуха А.А., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії у відповідності з вимогами ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосування показника середньої заробітної плати за 2010 рік.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва.
Після призначення йому пенсії за віком, позивач продовжував працювати.
Він, як працюючий пенсіонер, відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" має право на перерахунок своєї пенсії, відповідно до вимог вищезазначеного закону. Але управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва здійснювало перерахунок та виплату йому пенсії із застосування показника середньої заробітної плати за 2007 рік. Однак, відповідно до вимог закону, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу, відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати за 2011 рік. У зв'язку із цим позивач просить визнати дані дії відповідача неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог закону із застосування показника середньої заробітної плати за 2011 рік, починаючи з 12.05.2011 року.
Ухвалою суду від 12 вересня 2012 року відкрито скорочене провадження по справі.
Відповідач у встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС України строк заперечень до канцелярії суду не подав.
Згідно п. 2 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом таких строків: не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого ч. 3 цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Дослідивши подані на розгляд суду документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прихожу до такого.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує пенсію за віком. Після призначення йому пенсії, позивач продовжував працювати.
Позивач звертався до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва із заявою, в якій просив здійснити перерахунок призначеної пенсії із застосування показника середньої заробітної плати та страхового стажу, але відповідач відмовив у такому перерахунку пенсії.
Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
За змістом ч.1 ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхото стажу, починаючи з 01 липня 2000 року. У разі, якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше, ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.
Підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року частину 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" викладено в новій редакції. За цією редакцією, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахування не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Згідно рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення підпункту "б" підпункту 10 пункту 35розділу ІІ Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в їх первинній редакції.
Тобто, з часу прийняття цього рішення перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
28.05.2008 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 530 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
Підпунктом 3 пункту 11 цієї Постанови визначено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Тобто, фактично цією нормою відтворена редакція ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в редакції Закону від 28.12.2007 року, яка була визнана неконституційною.
Отже, починаючи з 28.05.2008 року діють два нормативно-правові акти: Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Постанова КМУ № 530 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 28.05.2008 року, які регулюють спірні правовідносини.
При цьому, умови перерахунку пенсії, зазначені в наведеному підпункті Постанови № 530 від 28.05.2008 не відповідають умовам, викладеним в ч.1 ст. 40, ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів та урядовими нормативними актами, суд вважає, що при вирішенні даного спору слід керуватися правилами ч.1 ст. 40, ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Крім того, слід зазначити, що не підлягає застосуванню для перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам і середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, оскільки відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вказаний показник застосовується лише для обчислення пенсії, а не її перерахунку.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність у позивача правових підстав для перерахунку пенсії з 12.05.2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими, у зв'язку з чим не підлягають задоволенню.
Керуючись ч.1 ст. 40, ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст., ст. 2, 8, 10, 11, 13, 17-19, 69-71, 86, 99, 100, 104, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії залишити без задоволення.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом 10 днів апеляційної скарги з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя А.А. Макуха