Справа №0314/1042/2012
Провадження №2/167/3/2013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.05.2013 року Рожищенський районний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Хитрика Р.І.,
при секретарі - Форсюк Т.М.,
з участю позивача- Сомик А.Г.,
представника позивача- Максимовича Т.О.,
відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Рожище справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою та встановлення земельного сервітуту,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_1 про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою та встановлення земельного сервітуту. В обгрунтування своїх вимог вказувала, що їй на праві спільної часткової власності належить Ѕ частина квартири № 1 в житловому будинку по АДРЕСА_1. Також їй на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 0,0549 га. для будівництва і обслуговування вказаного вище житлового будинку, господарських будівель і споруд. Відповідачу ОСОБА_1 на праві приватної власності належить квартира № 2 в даному житловому будинку. На даний час вона не має змоги реалізувати своє право на володіння та користування земельною ділянкою на власний розсуд, так-як відповідач чинить їй перешкоди в його реалізації, згоди з відповідачем щодо встановлення сервітуту не досягла, тому, просить усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою шляхом дозволу проїзду та проходу через належну відповідачу на праві користування земельну ділянку та встановити сервітут шириною 3,26 м. безстроково на безоплатній умові.
В судовому засіданні позивач, представник позивача ОСОБА_3 позовні вимоги підтримують, просять встановити земельний сервітут для співвласників житлового будинку по АДРЕСА_2 згідно варіанту запропонованого судовою будівельно-технічною експертизою безстроково на безоплатній умові, а також усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою шляхом дозволу проїзду та проходу через належну відповідачу на праві користування земельну ділянку.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечує щодо задоволення позову, не згідний з варіантом, запропонованим судовою будівельно-технічною експертизою.
Заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
З матеріалів справи судом встановлено, що Ѕ частина квартири № 1 в житловому будинку з господарсько-побутовими спорудами в АДРЕСА_2 та земельна ділянка для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, площею 0.0549 га. належать позивачу ОСОБА_2, що стверджується свідоцтвом про право власності на житло від 20.07.1995 року № 110 (а.с.5,6), рішенням Рожищенського районного суду від 23.09.2008 року (а.с.7-8), технічним паспортом на квартиру № 1 в житловому будинку від 11.12.2008 року (а.с.9 -11), державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЯИ № 641251 від 21.12.2009 року. (а.с.12, 13).
З свідоцтва про укладення шлюбу вбачається, що ОСОБА_4 зареєстрував шлюб з ОСОБА_5 10.06.1999 року. Після укладення шлюбу присвоєно прізвище ОСОБА_4. (а.с.87).
В судовому засіданні також встановлено, що земельна ділянка площею 0.0525 га. для будівництва та обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_3, належить відповідачу ОСОБА_1, що стверджується рішенням № 8 виконавчого комітету Рожищенської міської ради від 25.01.1994 року. (а.с.65).
Відповідно до рішення виконавчого комітету Рожищенської міської ради Волинської області від 08.07.1992 року вбачається, що вирішено організувати спільний проїзд шириною 2,5 м. через присадибну ділянку ОСОБА_1 до садиби ОСОБА_6 згідно доданої схеми. (а.с.14 ).
Однак, як пояснила позивач в судовому засідання, що відповідач постійно перешкоджає в доїзді до її земельної ділянки, що і не заперечив сам ОСОБА_1
Згідно ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження майном.
Згідно ст. 401 ЦК України право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом.
Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій, конкретно визначеній особі (особистий сервітут).
Згідно ст. 402 ЦК України передбачено, що сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду. Земельний сервітут може бути встановлений договором між особою, яка вимагає його встановлення, та власником (володільцем) земельної ділянки.
У разі недосягнення домовленості про встановлення сервітуту та про його умови спір вирішується судом за позовом особи, яка вимагає встановлення сервітуту.
Відповідно до ст. 404 ЦК України право користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майном полягає у можливості проходу, проїзду через чужу земельну ділянку, прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку і трубопроводів, забезпечення водопостачання, меліорації, тощо. Особа має право вимагати від власника (володільця) сусідньої земельної ділянки, а в разі необхідності - від власника (володільця) іншої земельної ділянки надання земельного сервітуту.
Згідно п.1, 2 ст.98 Земельного кодексу України право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками). Земельні сервітути можуть бути постійними і строковими.
Згідно п. 22-2 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" № 7 від 16.04.2004 року передбачено, що вирішуючи спори про встановлення сервітуту, суд має враховувати, що земельний сервітут встановлюється відносно певного об'єкта і не залежить від власників цих об'єктів, оскільки його дія зберігається у разі переходу прав на земельну ділянку, щодо якої його встановлено, до іншої особи (частина перша статті 401 ЦК, частина перша статті 101 ЗК), а при встановленні особистого сервітуту права закріплюються за певною особою і він припиняється внаслідок її смерті (частина друга статті 401, пункт 6 частини першої статті 406 ЦК).
Встановлюючи земельний сервітут на певний строк чи без зазначення строку (постійний), суд має враховувати, що метою сервітуту є задоволення потреб власника або землекористувача земельної ділянки для ефективного її використання; умовою встановлення є неможливість задовольнити такі потреби в інший спосіб, і в рішенні суд має чітко визначити обсяг прав особи, що звертається відносно обмеженого користування чужим майном.
Відповідно до матеріалів судової будівельно-технічної експертизи від 28.11.2012 року проїзд до належної частини земельної ділянки ОСОБА_2 в м.Рожище можливий лише з вулиці Січових Стрільців. Експертизою запропонований варіант встановлення земельного сервітуту для співвласників житлового будинку по АДРЕСА_2 згідно додатку №1, можливості влаштування іншого заїзду на земельну ділянку ОСОБА_2 не існує.(а.с.33-59).
На основі викладеного, суд приходить до висновку, що оскільки проїзд до належної частини земельної ділянки ОСОБА_2 в АДРЕСА_2 можливий лише з вулиці Січових Стрільців, можливості влаштування іншого заїзду на земельну ділянку ОСОБА_2 не існує, тому слід зобов'язати відповідача ОСОБА_1 усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою шляхом дозволу проїзду та проходу через належну йому на праві користування земельну ділянку для обслуговування житлового будинку та господарських споруд по АДРЕСА_3 Волинської області та встановити земельний сервітут для співвласників житлового будинку по АДРЕСА_2 згідно додатку №1 безстроково на безоплатній умові.
Крім того, відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача необхідно стягнути судові витрати в користь ОСОБА_2 пов'язані зі сплатою судового збору в розмірі - 215 (двісті п'ятнадцять) грн. 20 коп. та 1964 (одну тисячу шістдесят чотири) грн. 00 коп. за проведення судової будівельно-технічної експертизи.
На підставі ст. 391, 401, 402 ЦК України, ст.98, 99, 101 Земельного кодексу України, п. 22-2 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ № 7 від 16.04.2004 року, керуючись ст.ст.10, 60, 88, 209, 214, 215, 218 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою та встановлення земельного сервітуту задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_1 усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою шляхом дозволу проїзду та проходу через належну йому на праві користування земельну ділянку для обслуговування житлового будинку та господарських споруд по АДРЕСА_3 Волинської області.
Встановити для ОСОБА_2 безстроково на безоплатній умові земельний сервітут на право проходу та проїзду на велосипеді, право проїзду на транспортному засобі зі сторони вул.Січових Стрільців по наявному шляху по належній на праві користування ОСОБА_1 земельній ділянці для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд по АДРЕСА_3 Волинської області згідно лінійних промірів 3.69 - 3.62 додатку №1 до належної ОСОБА_2 на праві приватної власності земельної ділянки площею 0, 0549 га. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_2.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь ОСОБА_2 1964 (одну тисячу шістдесят чотири) грн. 00 коп. у відшкодування витрат за проведення судової будівельно-технічної експертизи.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь ОСОБА_2 понесені судові витрати по справі, а саме: 215 (двісті п'ятнадцять) грн. 20 коп. судового збору.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області через Рожищенський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: /підпис/ Р.І.Хитрик
Оригіналу відповідає.
Суддя Рожищенського районного суду Р.І.Хитрик