КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження
14 жовтня 2012 року 2а-4839/12/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Головенко О.Д. розглянувши позовну заяву Кандидата в народні депутати України ОСОБА_1 до Голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 97 Волошина Юліана Ігоровича про визнання протиправними дії голови комісії,-
в с т а н о в и в:
13.10.2012 о 20 годині 02 хвилин Кандидат в народні депутати України ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 97 Волошина Юліана Ігоровича (надалі - відповідач) та просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо видачі ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 довіреностей від 09.10.2012 на представництво окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 97 в усіх установах, підприємствах та організаціях.
Відповідно до приписів ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що у відкритті провадження слід відмовити з огляду на наступне.
Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно зі ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно - правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Як вбачається з позовної заяви, предметом даного спору є дії відповідача, щодо видачі довіреності на право представляти інтереси окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 97 в усіх установах, підприємствах та організаціях.
Відповідно до ст. 11 Закону України від 17.11.2011 № 4061-VI «Про вибори народних депутатів України»виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними у ст. 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом. Виборчий процес включає такі етапи: висування кандидатів у депутати; утворення виборчих комісій (крім Центральної виборчої комісії); реєстрація кандидатів у депутати; проведення передвиборної агітації; утворення спеціальних виборчих дільниць, що існують на тимчасовій основі; складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; голосування; підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування; встановлення результатів виборів депутатів та їх офіційне оприлюднення; припинення повноважень окружних та дільничних виборчих комісій.
Тобто, видача довіреності на право представляти інтереси в усіх установах, підприємствах та організаціях не є складовою частиною виборчого процесу, а за своєю суттю та змістом відноситься до процесу забезпечення представницьких функцій, фактична наявність яких у формі доручення підтверджується позивачем.
Крім того, згідно ст. 244 Цивільного Кодексу України, довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.
Отже, довіреність є одностороннім правочином, що укладається у вигляді письмового документа, і спір щодо правомірності її видання, (укладення правочину) виникає з цивільних правовідносин.
Відповідно до ст. 15 Цивільного процесуального Кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
На думку суду даний адміністративний позов не є предметом розгляду правовідносин, що пов'язані з виборчим процесом, розгляд таких справ відбувається в порядку цивільного судочинства.
Тобто, адміністративний процесуальний закон не передбачає можливості звернення до суду з вимогою щодо видачі довіреностей в порядку ст. 172 КАС України.
Суд вважає, що дана справа не може бути розглянута в порядку адміністративного судочинства, а тому застосовує наслідки, передбачені ст. 109 КАС України.
Статтею 109 КАС України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Оскільки справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, у відкритті провадження у даній справі необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 17, 109, 160, 165 КАС України, суд, -
у х в а л и в:
1. У відкритті провадження у справі за позовом Кандидата в народні депутати України ОСОБА_1 до Голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 97 Волошина Юліана Ігоровича про визнання протиправними дії голови комісії - відмовити.
2. Копію ухвали разом із копією позовної заяви та доданими до неї матеріалами повернути позивачу.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.
Суддя Головенко О.Д.