Жилищный адвокат

Про зобов"язання включити до списку виборців - Київський апеляційний адміністративний суд - Вівдиченко Т.Р.

  1. УХВАЛА

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 752/7670/14-а(2а/752/535/14) Головуючий у 1-й інстанції: Хоменко О.Л. Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.

УХВАЛА

Іменем України

25 травня 2014 року 02:35 м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Вівдиченко Т.Р.

Суддів: Бєлової Л.В.

Гром Л.М.

За участю секретаря: Свириди Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на ухвалу Голосіївського районного суду м.Києва від 23 травня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Дільничної виборчої комісії №800060 територіального виборчого округу №214 про зобов"язання включити до списку виборців, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач - ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Дільничної виборчої комісії №800060 територіального виборчого округу №214 про зобов"язання включити до списку виборців.

Ухвалою Голосіївського районного суду м.Києва від 23 травня 2014 року позовну заяву залишено без розгляду.

Не погодившись з ухвалою суду, позивач - ОСОБА_3 звернувся з апеляційною скаргою, просить скасувати ухвалу суду першої інстанції.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Так, постановляючи оскаржувану ухвалу, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду, оскільки позивачем пропущено процесуальні строки звернення з адміністративним позовом про внесення змін до списку виборців.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 23 травня 2014 року звернувся з позовом до суду, просив суд зобов'язати дільничну комісію внести зміни до списку виборців для голосування на позачергових виборах Президента України, виборів народних депутатів, місцевих виборів, що відбудуться 25 травня 2014 року, вказавши, що він зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, однак не включений у списки виборців.

Порядок проведення виборів Президента України визначено Законом України "Про вибори Президента України" № 474-XIV від 05 березня 1999 року (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно ч. 9 ст. 32 Закону України "Про вибори Президента України" № 474-XIV від 05.03.1999 року, адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути подано до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до ст. 173 КАС України, право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.

Частиною 3 статті 173 КАС України передбачено, що позовну заяву може бути подано не пізніш як за два дні до дня голосування.

Згідно ч.5 ст.179 КАС України, строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

Так, з матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до суду з вказаним позовом лише 23 травня 2014 року.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про залишення позовної заяви без розгляду, у зв'язку з пропуском строків звернення до суду.

Колегія суддів вважає безпідставними доводи позивача про те, що відповідь про відмову відносно результатів розгляду заяви отримана лише 23 травня 2014 року, оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які докази, що підтверджують вказані обставини.

Згідно ч. 2 ст. 69 КАС України, докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Крім того, колегія суддів вважає, що у зв'язку з швидкоплинністю виборчого процесу, Кодексом адміністративного судочинства України передбачено, що строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, не може бути поновлено незважаючи на будь-які обставини.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував положення чинного законодавства України при постановленні оскаржуваної ухвали із дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не вбачається.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.199 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 4, 8-11, 196, 199, 204, 205, 206, 211 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення.

Ухвалу Голосіївського районного суду м.Києва від 23 травня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: Вівдиченко Т.Р.

Судді: Бєлова Л.В.

Гром Л.М.

Головуючий суддя Вівдиченко Т.Р.

Судді: Бєлова Л.В.

Рейтинг: 4.5/5, основан на 25 голосах.


Вам это будет интересно:

Про тимчасове зупинення дії спеціальної санкції, що застосована до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України

Про тимчасове зупинення дії спеціальної санкції, що застосована до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України Відповідно до Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність"( z0260-00 ), затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17.04.2000 № 52, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.05.2000 за № 260/4481, ураховуючи вжиття суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності України практичних заходів, що гарантують виконання Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність"( 959-12 ) і пов'язаних з ним законів, та на підставі матеріалів ТОВ "Ветсинтез" вих. від 13.08.2013 № 1746, вх. від 14.08.2013 № 12/81972-13 НАКАЗУЮ:

Про внесення змін до Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, Міністерство інфраструктури України

Зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 грудня 2012 р. за № 2055/22367 Про внесення змін до Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті

Про затвердження Порядку функціонування системи екстреної допомоги населенню за єдиним телефонним номером 112, Кабінет Міністрів України

Про затвердження Порядку функціонування системи екстреної допомоги населенню за єдиним телефонним номером 112 Відповідно до частини другої статті 5 Закону України( 4499-17 ) "Про систему екстреної допомоги населенню за єдиним телефонним номером 112" Кабінет Міністрів України постановляє:

Внесок підрозділів Державтоінспекції в оборону держави

У складні часи, які наразі переживає Україна, правоохоронці з гідністю виконують поставлені перед ними задачі. Начальник Департаменту ДАІ МВС України ініціює заходи з підтримки колег, які забезпечують ...

Консультации по недвижимости
Адвокат по ЖКХ
Рекомендовано !
Киевские судебные решения

№910/22831/14

Судья: Васильченко Т.В.
07.01.2015

№757/24024/14-ц

Судья: Цокол Л. І.
07.01.2015
Новости жилищных адвокатов
Упрощено таможенное оформление для товаров, которые ...

Упрощено таможенное оформление для товаров, которые не содержат озоноразрушающих веществ Отныне для субъектов хозяйственной деятельности, импортирующих и экспортирующих товары, в которых отсутствуют озоноразрушающие вещества, их таможенное оформление осуществляется без лицензии. ...

На Черкащині працівники ДАІ затримали автомобіль ...

На Черкащині працівники ДАІ  затримали автомобіль з 170 літрами прозорої рідини невідомого походження Днями, близько восьмої години ранку, під час несення служби на стаціонарному посту Золотоноша, інспектори взводу із забезпечення супроводження відділу ДАІ з обслуговування міста Черкаси, зупинили ...

На Київщині нетверезий водій збив пішоходів та ...

На Київщині нетверезий водій збив пішоходів та зник з місця ДТП Днями, близько о 20-й годині, в місті Васильків, невстановлений водій, керуючи автомобілем МОСКВИЧ 412, допустив наїзд на 27-річну місцеву мешканку та з місця пригоди зник. Жінка переходила проїзну ...

Об Адвокате
Как много актуальной информации. Большущее Вам спасибо. С Вами приятно работать! Ребята - Вы умнички.

Просто отличный сайт! Хорошенький интернет сайтик! Классно! Всё очень удобно и просто. Благодарю за профессиональный интернет проект!

Огромное количество актуальной информации. Большущее спасибо. С Вами приятно работать! Ребята - Вы просто молодцы.
Публикации о недвижимости
О налогообложении операции с недвижимостью ...

О налогообложении операции с недвижимостью в Украине Сегодня, как и после принятия нового налога на недвижимость, эта тема широко обсуждается среди всех заинтересованных в этом ...

Что лучше агент по недвижимости или адвокат

Что лучше агент по недвижимости или адвокат Разграничение полномочий риелтора (агента), нотариуса и адвоката по вопросам недвижимости.

fd88152c669729fa70f5fe095f45fa66