МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
Федерації професійних спілок України майдан Незалежності, 2, м. Київ, 01012
Щодо прожиткового мінімуму
Міністерство соціальної політики України разом з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та Міністерством фінансів України на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 06.06.2012 № 22769/1/1-12 до листа Адміністрації Президента України від 31.05.2012 № 03-01/1528 розглянуло звернення Федерації професійних спілок України від 03.04.2012 № 03/01-15/582, що надійшло на адресу Президента України, та повідомляє.
Щодо підвищення розмірів прожиткового мінімуму.
Прожитковий мінімум відповідно до Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні гарантії"( 2017-14 ) є базовим державним соціальним стандартом, на основі якого визначаються розміри основних державних соціальних гарантій, в тому числі пенсії, соціальні допомоги, мінімальна заробітна плата тощо.
Статтею 95 Конституції України ( 254к/96-ВР ) передбачено, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
При цьому, одним із принципів бюджетної системи України Бюджетним кодексом України( 2456-17 ) визначена збалансованість, виходячи з якого повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період.
Встановлення розмірів прожиткового мінімуму, на основі яких визначаються основні державні соціальні гарантії, без урахування фінансових можливостей держави призведе до розбалансованості бюджетів усіх рівнів, до виникнення значної заборгованості із виплати пенсій, державних допомог тощо, і, як наслідок, до соціальної напруги у суспільстві.
Одночасно зазначаємо, що враховуючи пріоритетність державної підтримки найбільш соціально незахищених верств населення, питання щодо перегляду розмірів прожиткового мінімуму для всіх основних соціальних і демографічних груп населення може бути розглянуто з урахуванням вимог статті 53 Бюджетного кодексу України( 2456-17 ).
Крім того, основними напрямами бюджетної політики на 2013 рік з метою подальшої стабілізації державних фінансів одним з головних завдань передбачено встановлення розміру прожиткового мінімуму на основі зростання показників реального сектору економіки та індексу споживчих цін.
Стосовно збільшення прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які відповідно до законодавства підлягають обов'язковому державному соціальному страхуванню, на розмір ставки податку на доходи фізичних осіб.
За інформацією Мінфіну статтею 169 Податкового кодексу України( 2755-17 ) передбачено, що будь-який платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отриманого у вигляді заробітної плати, якщо його розмір не перевищує суми місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 гривень, на суму податкової соціальної пільги, що з 1 січня 2011 року дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), а з 1 січня 2015 року — 100 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи.
Збільшення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на суму ставки податку на доходи фізичних осіб потребуватиме вишукання додаткових бюджетних коштів на підвищення розмірів соціальних виплат, розмір яких встановлюється на підставі прожиткового мінімуму.
Крім того, збільшення розміру прожиткового мінімуму для працездатних призведе до збільшення розміру податкової соціальної пільги і, як наслідок, до втрат доходів місцевих бюджетів.
З питання завершення в найкоротші строки роботи стосовно актуалізації наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг для визначення прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення з урахуванням сучасних потреб людини та міжнародних стандартів.
На даний час, у зв'язку з потребою осучаснення наборів, на виконання статті 3 Закону України "Про прожитковий мінімум" ( 966-14 ) та пункту 4 < class=st96>Порядку проведення науково-громадської експертизи набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг для встановлення прожиткового мінімуму( 1767-99-п )
На засіданні 31 травня 2012 року Кабінет Міністрів України постановив відкласти прийняття рішення щодо проекту постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг для основних соціальних і демографічних груп населення".
Оновлені набори стануть підставою для розрахунку прожиткового мінімуму тільки після їх затвердження рішенням Уряду.
Перший заступник Міністра
В. Надрага
{Текст взято з сайта http://www.fpsu.org.ua}