Жилищный адвокат

Щодо прожиткового мінімуму, Міністерство соціальної політики УкраїниМІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

  1. 25.06.2012  № 6879/0/14-12/10
  2. Федерації професійних спілок України майдан Незалежності, 2, м. Київ, 01012

    Щодо прожиткового мінімуму

    Міністерство соціальної політики України разом з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та Міністерством фінансів України на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 06.06.2012 № 22769/1/1-12 до листа Адміністрації Президента України від 31.05.2012 № 03-01/1528 розглянуло звернення Федерації професійних спілок України від 03.04.2012 № 03/01-15/582, що надійшло на адресу Президента України, та повідомляє.

    Щодо підвищення розмірів прожиткового мінімуму.

    Прожитковий мінімум відповідно до Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні гарантії"( 2017-14 ) є базовим державним соціальним стандартом, на основі якого визначаються розміри основних державних соціальних гарантій, в тому числі пенсії, соціальні допомоги, мінімальна заробітна плата тощо.

    Статтею 95 Конституції України ( 254к/96-ВР ) передбачено, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

    При цьому, одним із принципів бюджетної системи України Бюджетним кодексом України( 2456-17 ) визначена збалансованість, виходячи з якого повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період.

    Встановлення розмірів прожиткового мінімуму, на основі яких визначаються основні державні соціальні гарантії, без урахування фінансових можливостей держави призведе до розбалансованості бюджетів усіх рівнів, до виникнення значної заборгованості із виплати пенсій, державних допомог тощо, і, як наслідок, до соціальної напруги у суспільстві.

    Одночасно зазначаємо, що враховуючи пріоритетність державної підтримки найбільш соціально незахищених верств населення, питання щодо перегляду розмірів прожиткового мінімуму для всіх основних соціальних і демографічних груп населення може бути розглянуто з урахуванням вимог статті 53 Бюджетного кодексу України( 2456-17 ).

    Крім того, основними напрямами бюджетної політики на 2013 рік з метою подальшої стабілізації державних фінансів одним з головних завдань передбачено встановлення розміру прожиткового мінімуму на основі зростання показників реального сектору економіки та індексу споживчих цін.

    Стосовно збільшення прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які відповідно до законодавства підлягають обов'язковому державному соціальному страхуванню, на розмір ставки податку на доходи фізичних осіб.

    За інформацією Мінфіну статтею 169 Податкового кодексу України( 2755-17 ) передбачено, що будь-який платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отриманого у вигляді заробітної плати, якщо його розмір не перевищує суми місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 гривень, на суму податкової соціальної пільги, що з 1 січня 2011 року дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), а з 1 січня 2015 року — 100 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи.

    Збільшення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на суму ставки податку на доходи фізичних осіб потребуватиме вишукання додаткових бюджетних коштів на підвищення розмірів соціальних виплат, розмір яких встановлюється на підставі прожиткового мінімуму.

    Крім того, збільшення розміру прожиткового мінімуму для працездатних призведе до збільшення розміру податкової соціальної пільги і, як наслідок, до втрат доходів місцевих бюджетів.

    З питання завершення в найкоротші строки роботи стосовно актуалізації наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг для визначення прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення з урахуванням сучасних потреб людини та міжнародних стандартів.

    На даний час, у зв'язку з потребою осучаснення наборів, на виконання статті 3 Закону України "Про прожитковий мінімум" ( 966-14 ) та пункту 4 < class=st96>Порядку проведення науково-громадської експертизи набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг для встановлення прожиткового мінімуму( 1767-99-п )

    На засіданні 31 травня 2012 року Кабінет Міністрів України постановив відкласти прийняття рішення щодо проекту постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг для основних соціальних і демографічних груп населення".

    Оновлені набори стануть підставою для розрахунку прожиткового мінімуму тільки після їх затвердження рішенням Уряду.

    Перший заступник Міністра

    В. Надрага

    {Текст взято з сайта http://www.fpsu.org.ua}

    Юридичний портал Справедливість

    Рейтинг: 4.9/5, основан на 25 голосах.


    Вам это будет интересно:

    На Миколаївщині за «круглим столом» обговорювали питання щодо збереження автодоріг області

    Учора, 5 червня, в конференц-залі Миколаївської обласної державної адміністрації відбулась робоча нарада за участю губернатора Миколаївщини, його заступника, голови Миколаївської обласної ради, ...

    Суд удовлетворил иск «Энергоатома» к Миндоходов

    Окружной административный суд города Киева вынес постановление, в котором удовлетворил иск Государственного предприятия «Национальная атомная энергогенерирующая компания «Энергоатом» в Межрегиональное ...

    Про зберігання, облік та використання шанцевого інструменту, Державна служба України з надзвичайних ситуацій

    (з основної діяльності) Про зберігання, облік та використання шанцевого інструменту З метою ефективного зберігання, обліку та використання шанцевого інструменту в органах та підрозділах цивільного захисту для забезпечення волонтерів та волонтерських організацій під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій НАКАЗУЮ:

    Про затвердження форм для надання статусу спеціальних сировинних зон, Міністерство аграрної політики та продовольства України

    Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 9 липня 2013 р. за № 1152/23684 Про затвердження форм для надання статусу спеціальних сировинних зон

    Консультации по недвижимости
    Адвокат по ЖКХ
    Рекомендовано !
    Киевские судебные решения

    №910/22831/14

    Судья: Васильченко Т.В.
    07.01.2015

    №757/24024/14-ц

    Судья: Цокол Л. І.
    07.01.2015
    Новости жилищных адвокатов
    Упрощено таможенное оформление для товаров, которые ...

    Упрощено таможенное оформление для товаров, которые не содержат озоноразрушающих веществ Отныне для субъектов хозяйственной деятельности, импортирующих и экспортирующих товары, в которых отсутствуют озоноразрушающие вещества, их таможенное оформление осуществляется без лицензии. ...

    На Черкащині працівники ДАІ затримали автомобіль ...

    На Черкащині працівники ДАІ  затримали автомобіль з 170 літрами прозорої рідини невідомого походження Днями, близько восьмої години ранку, під час несення служби на стаціонарному посту Золотоноша, інспектори взводу із забезпечення супроводження відділу ДАІ з обслуговування міста Черкаси, зупинили ...

    На Київщині нетверезий водій збив пішоходів та ...

    На Київщині нетверезий водій збив пішоходів та зник з місця ДТП Днями, близько о 20-й годині, в місті Васильків, невстановлений водій, керуючи автомобілем МОСКВИЧ 412, допустив наїзд на 27-річну місцеву мешканку та з місця пригоди зник. Жінка переходила проїзну ...

    Об Адвокате
    Друзья класс!!! Все что вы делаете для нас очень важно!!!

    Очень уникальный, интересный и новый интернет сайт! Хочется отблагодарить вас материально. Как это можно организовать?

    Огромное количество актуальной информации. Большущее спасибо. С Вами приятно работать! Ребята - Вы просто молодцы.
    Публикации о недвижимости
    О налогообложении операции с недвижимостью ...

    О налогообложении операции с недвижимостью в Украине Сегодня, как и после принятия нового налога на недвижимость, эта тема широко обсуждается среди всех заинтересованных в этом ...

    Что лучше агент по недвижимости или адвокат

    Что лучше агент по недвижимости или адвокат Разграничение полномочий риелтора (агента), нотариуса и адвоката по вопросам недвижимости.

    fd88152c669729fa70f5fe095f45fa66