Зберігається позитивна динаміка збільшення коштів на депозитах у банках
За даними Нацбанку (НБУ), у січні 2013 року обсяг коштів на депозитних рахунках фізосіб збільшився до 374,5 мільярда гривень (приріст 19% порівняно з аналогічним періодом минулого року). «Це свідчить про зростання довіри населення до банків, що дає змогу банківській системі накопичувати необхідний ресурс і відновлювати кредитування економіки, обсяги якого за поточний період зросли на 17,4 мільярда гривень», — констатує генеральний директор Асоціації «Український кредитно-банківський союз» Галина Оліфер.
Населення довіряє…
Населення довіряє банкам, і на сьогодні альтернативи для заощаджень, крім депозитів, немає, — впевнений директор Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. За його словами, на цей момент структура депозитів в Україні збалансована: 50% — гривні, 50% — валюта. Українці стали більше довіряти національній валюті, розміщуючи свої заощадження на гривневих депозитах, тоді як до кризи 70% заощаджень було у валюті і 30% у гривнях.
За підрахунком експерта, торік українці принесли в банки більше грошей, ніж за рік до того. Нині на одного жителя України припадає $1 тисяча вкладів у банках, а на кожного працівника — понад $2 тисячі. Це менше, ніж у Росії, Польщі і навіть Казахстані. Але позитивні зрушення в сфері банківських вкладів помітні.
— Зростання обсягу депозитів — це голосування українців гривнею. Можна стверджувати, що за останні роки довіра до банків у населення зростає, — погоджується керівник відділу фінансових досліджень GFK Ukraine Дмитро Яблоновський.
Цікаво, що просуванню банківського бізнесу та позитивному впливу на його імідж, на думку експертів, сприяють також і… стримані коментарі високопосадовців щодо перспектив і розвитку банківської системи та фінустанов (у 2008-му ринок хитався в тому числі через негативні висловлювання чиновників).
Водночас є багато можливостей для розвитку банківського напрямку. Через істотні девальваційні очікування частина населення надає перевагу заощадженням у готівково-валютній формі. Але банки мають переконувати людей розміщувати вільні кошти саме на термінових депозитах (останнє позитивно впливатиме на банківську систему і дасть змогу кредитувати підприємства реального сектору економіки на триваліші терміни).
«Вже кілька банків пропонують відкриття депозиту он-лайн: маючи картковий рахунок, можна, не йдучи до відділення, відкрити депозит. Тенденцією цього року має стати переведення ліквідної гривні на карткових та ощадних рахунках у термінові депозити», — вважає Д. Яблоновський.
… та не має вибору