Здійснюючи операцію з купівлі - продажу квартири, необхідно звернути увагу на наступне.
Покупець і продавець несуть відповідні грошові витрати, які можна розділити на наступні групи:
1. Витрати з підготовки угоди.
2. Витрати по сплаті обов'язкових податків і зборів.
3. Витрати зі сплати послуг нотаріуса.
Перша група витрат пов'язана з підготовкою продавцем квартири до продажу. Складно сказати, яку суму грошей необхідно витратити на цьому етапі, тому що все залежить від багатьох факторів.
По - перше, необхідно розуміти, які документи є у продавця на квартиру. У багатьох випадках власники квартир, необізнані в області законодавства, вважають, що прописка або наявність особового рахунку є достатнім підтвердженням їх права власності. Звичайно ж, це не так.
По - друге, придбавши колись квартиру, власник не завжди піклувався про подальшу реєстрації права власності в БТІ.
По - третє, у ній може бути здійснене не узаконене перепланування, узаконення якого вимагає і часу, і додаткових коштів.
По-четверте, квартира може бути власністю осіб, місцезнаходження яких невідоме.
Якщо розглядати ідеальний варіант, а саме той, коли є правовстановлюючий документ, немає перепланувань та інших нюансів, то витрати будуть мінімальні, згідно з встановленими тарифами БТІ.
Крім цього, необхідно замовити та оплатити експертну оцінку. Вартість послуг експерта за домовленістю.
Податки на нерухомість
Друга група витрат - це податки.
Тут слід зазначити, що з 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс. Згідно зі ст. 172 Податкового кодексу, у разі продажу квартири її власник повинен сплатити податок на доходи. При цьому деякі обставини впливають на ставку цього податку.
1. Якщо продавець відчужує квартиру не частіше одного разу на період податкового року і володіє цією квартирою більше трьох років, то продаж не обкладається податком на доходи.
2. Якщо продавець володіє квартирою менш ніж три роки або протягом одного податкового року вже відчужував квартиру, то ставка податку буде 5% від суми продажу.
При цьому слід зазначити, що сума продажу визначається в договорі, але повинна бути не менше оціночної вартості квартири.
Це означає наступне. У пакеті документів, які передаються нотаріусу для оформлення договору купівлі - продажу повинна бути експертна оцінка. Згідно висновку експерта буде визначена ринкова вартість квартири. У такому випадку, якщо в договорі обумовлена ціна продажу буде більше тієї, яка вказана у висновку експерта, то податок на доходи буде обчислюватися з ціни продажу. І відповідно, якщо ціна продажу менша за експертну, то базою для розрахунку податку буде експертна оцінка.
Також розраховується і внесок до Пенсійного фонду, який складе 1% від ціни договору або експертної оцінки, якщо ця ціна виявиться нижчою.
Послуги нотаріуса при продажі квартири
І третя група витрат - це оплата послуг нотаріуса. У більшості випадків для оформлення договору купівлі - продажу квартири сторони звертаються до приватних нотаріусів. Тому сума грошей, яка підлягає сплаті нотаріусу залежить від домовленості з ним. Тим не менш, ця сума буде не меншою, ніж 1% від ціни договору.