Жилищный адвокат

Про визнання дій неправомірними та про зобов'язання вчинити певні дії - Артемівський районний суд м. Луганська - Космінін С. О.

  1. ПОСТАНОВА
  2. І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа №434/10044/13-а

Провадження № 2а/434/11/14

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 лютого 2014 року

Артемівський районний суд м. Луганська в особі головуючого судді Космініна С.О., при секретарі Калашнікової Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні, у залі суду в місті Луганську цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська про визнання дій неправомірними та про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська по нарахуванню та виплаті пенсії державного службовця в розмірі 88% від суми заробітної плати починаючи з 01.11.2013 року з урахуванням: матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексації доходів, та стягнути на його користь понесені ним судові витрати. В обґрунтування позову посилається на те, що з 21.09.2011 року відповідачем йому призначена пенсія, як державному службовцю у відповідності зі ст. 37 Закону України «Про державну службу». При призначенні пенсії Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська (далі - Управління) призначило та нараховувало йому пенсію без включення до заробітної плати для обчислення пенсії інших виплат, що включені до довідки Луганської митниці міндоходів від 08.11.2013 р. №138, з яких справлялись внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В судове засідання сторони не з'явилися, надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутністю.

Позивач на задоволенні позову наполягає.

Представник відповідача надав суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивачка знаходиться на обліку в УПФУ в Артемівському районі м. Луганська та отримує пенсію з урахуванням норм ЗУ «про державну службу». Пенсійне забезпечення даної категорії осіб здійснюється відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу». Порядок визначення стажу державної служби для розрахунку розміру пенсії за нормами ст.37 ЗУ «Про державну службу»та розміру надбавки за вислугу років, яка включається в заробітну плату при призначенні цього виду пенсії, затверджений постановою КМУ від 03.05.1994 р. № 283, в ч.2 п.2, де вказано, що розмір надбавки за вислугу років визначається відповідно до ч.5 ст.33 ЗУ «Про державну службу», а саме, за стаж державної служби понад 15 років -25% від посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг. Винагорода за вислугу років, яка виплачувалась посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, відповідно до постанови КМУ від 12.09.1997 р. № 1013 (із внесеними змінами) не належить до надбавок, які враховуються при обчисленні пенсій державного службовця. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положення про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами КМУ. Зазначене Положення закону в п.2 Постанову КМУ «Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів», і головам рад, зазначених у п.1 цієї постанови, надане право у межах установленого фонду оплати праці встановлювати спеціалістам і службовцям надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 50% посадового окладу та надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Частиною 2 статті 33 ЗУ «Про державну службу» визначено складові заробітної плати державного службовця, а саме: посадові оклади, премії, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інші надбавки. Між тим, як винагорода за вислугу років, індексація грошових доходів і матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань не є складовими заробітної плати працівників, а є одноразовою виплатою, яка надається на розсуд керівника в межах встановленого фонду оплати праці. У відповідності до Постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсій»та Постанови КМУ від 23.04.2003 р. № 851 «Про внесення змін до Постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865» при визначенні пенсії до заробітку для обчислення пенсій матеріальна допомога не включається, оскільки є одноразовою виплатою, а не складовою частиною заробітної плати. З цих підстав просить відмовити позивачці у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, розгляд справи провести без участі уповноваженого представника. Крім того, просить застосувати до даного спору строк позовної давності.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська та з 21.09.2011 року отримує пенсію на підставі ЗУ «Про державну службу». Позивач до виходу на пенсію працювала в Луганській митниці міндоходів.

21.10.2013 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням складових заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань і індексації доходів, між тим листом №282/К-12 від 23.10.2013 року Управління відмовило позивачу у перерахунку пенсії.

Згідно листа відповідача №282/К-12 від 23.10.2013 р., позивачу призначено пенсію з 21.09.2011 року в розмірі 88% від суми заробітної плати.

Згідно довідки Луганської митниці міндоходів від 08.11.2013 р. №138 про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або будь - яких 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», до складових заробітної плати позивачки з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування входили інші виплати, що складались з: матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань і індексації доходів.

Отже судом встановлено, що на момент виходу на пенсію позивача до складових її заробітної плати з яких справлялись страхові внески входили: матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань і індексація доходів.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (далі Закон № 37-23-ХІІ) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 33 Закону № 37-23-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».

Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Частиною другою статті 2 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Відповідно до статті 2 Закону № 108/95-ВР, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії.

Із змісту статті 40 вказаного Закону видно, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Таким чином, суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, дійсно було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852.

Однак, постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі - форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 66 Закону України від 05.11.19914 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).

За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії в розмірі 88% від суми заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів, згідно довідки Луганської митниці міндоходів від 08.11.2013 р. №138, в зв'язку з чим дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням спірних виплат є протиправними.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.33, 37, 371 ЗУ «Про державну службу» № 3723 - ХІІ, ст. 2 ЗУ «Про оплату праці» № 108/95 - ВР, ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ, ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 - ІV, пп.2.2.2 п. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу», Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581, Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670», ст. ст.6, 8, 19, 22, 23, 24 Конституції України, ст.ст.2,8, 17,18,87,94, 99,158-163 КАС України, суд, -

постановив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі з 01.11.2013 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 88% від суми заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів, згідно довідки Луганської митниці міндоходів від 08.11.2013 р. №138.

Стягнути з державного бюджету України в особі місцевого бюджету Артемівського району м. Луганська на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 73.08 грн..

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Артемівський районний суд м. Луганська протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови викладений 04.03.2014 р..

Суддя: С.О. Космінін

Рейтинг: 4.6/5, основан на 25 голосах.


Вам это будет интересно:

які можуть проводити аудиторські перевірки професійних учасників ринку цінних паперів, ТОВ "Аудиторська фірма "Баланс", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку

Про внесення до реєстру аудиторських фірм, які можуть проводити аудиторські перевірки професійних учасників ринку цінних паперів, ТОВ "Аудиторська фірма "Баланс"

Арбитражным управляющим присвоят пять уровней квалификации

Арбитражным управляющим на Украине присвоят пять уровней квалификации. Соответствующий приказ, которым утвержден порядок присвоения уровней квалификации арбитражных управляющих (распорядителей ...

Про офіційні курси гривні до іноземної валюти, Національний банк України

Національний банк України 04.02.2013 встановлює такі офіційні курси гривні до іноземної валюти* Код цифровий Код літерний Кількість одиниць Назва валюти Офіційний курс

Тренер збірної Молдови Іван КАРАС: «Наша мета – третє місце в групі»

Збірна Молдови, яка відібрала очки у збірної України на старті відбіркового турніру чемпіонату світу з футболу, не проти зупинити і лідера групи Чорногорію, після чого взятися за Україну.

Консультации по недвижимости
Адвокат по ЖКХ
Рекомендовано !
Киевские судебные решения

№910/22831/14

Судья: Васильченко Т.В.
07.01.2015

№757/24024/14-ц

Судья: Цокол Л. І.
07.01.2015
Новости жилищных адвокатов
Упрощено таможенное оформление для товаров, которые ...

Упрощено таможенное оформление для товаров, которые не содержат озоноразрушающих веществ Отныне для субъектов хозяйственной деятельности, импортирующих и экспортирующих товары, в которых отсутствуют озоноразрушающие вещества, их таможенное оформление осуществляется без лицензии. ...

На Черкащині працівники ДАІ затримали автомобіль ...

На Черкащині працівники ДАІ  затримали автомобіль з 170 літрами прозорої рідини невідомого походження Днями, близько восьмої години ранку, під час несення служби на стаціонарному посту Золотоноша, інспектори взводу із забезпечення супроводження відділу ДАІ з обслуговування міста Черкаси, зупинили ...

На Київщині нетверезий водій збив пішоходів та ...

На Київщині нетверезий водій збив пішоходів та зник з місця ДТП Днями, близько о 20-й годині, в місті Васильків, невстановлений водій, керуючи автомобілем МОСКВИЧ 412, допустив наїзд на 27-річну місцеву мешканку та з місця пригоди зник. Жінка переходила проїзну ...

Об Адвокате
Здравствуйте!

Благодарим всех за качественную работу. Ваш интернет проект,действительно, на данный момент - неповторимый в своем роде. Здорово, что есть такие полезные интернет порталы. Этот интернет сайт достаточно многообразен в использовании. На нем удобно проводить свободное время - просто и быстро.

Весьма оригинальный, интересный и полностью отличающийся от всех остальных ресурс! Я хочу отблагодарить вас денежкой. Как это можно организовать?
Публикации о недвижимости
О налогообложении операции с недвижимостью ...

О налогообложении операции с недвижимостью в Украине Сегодня, как и после принятия нового налога на недвижимость, эта тема широко обсуждается среди всех заинтересованных в этом ...

Что лучше агент по недвижимости или адвокат

Что лучше агент по недвижимости или адвокат Разграничение полномочий риелтора (агента), нотариуса и адвоката по вопросам недвижимости.

fd88152c669729fa70f5fe095f45fa66