Жилищный адвокат

Великі перспективи малих ГЕС

    Великі перспективи малих ГЕС

    Нарощування виробленої з відновлювальних джерел енергії стане запорукою зростання конкуренції та позитивно вплине на цінову й тарифну політику

    Віктор Бородін спеціально для «Урядового кур’єра»

    Розвиток гідроенергетики, зокрема, малої, як галузі відновлювальної енергетики, є важливою складовою політики енергетичної безпеки держави. За даними експертів, гідроенергетичний потенціал малих річок країни становить близько 12,5 млрд кВт/г, а максимальний потенціал країни в малій гідроенергетиці — 8,3 млрд кВт/г. Енергетична стратегія України передбачає, що до 2030 року малі ГЕС мають виробляти 4,3 млрд кВт/г, або 2,5% від загального обсягу електроенергії.

    Друге життя малої гідроенергетики

    Українці ще пам’ятають ті часи, коли енергопостачання сільської глибинки здійснювалося в основному саме за рахунок малої гідроенергетики. Гідроелектростанції на малих річках свого часу мали суттєве значення для електрифікації сільського господарства. До того, як у 1970-80-ті роки ставку було зроблено на АЕС, теплові електростанції та велику гідроенергетику, в Україні налічувалося близько 1 тис. малих ГЕС загальною потужністю 30 тис. кВт/г.

    Станом на кінець 1990-х років на території країни залишилося лише 150 малих ГЕС, з них 49 таких, що працювали, із сумарною потужністю 93,3 тис. кВт/г та річним обсягом виробництва у 249 млн кВт/г електроенергії, що дозволяло заощадити близько 70 тис. т умовного палива.

    Лише кілька років тому на державному рівні було ухвалено рішення переглянути енергетичну політику й стимулювати відродження малих ГЕС. Відтак, мала гідроенергетика стала важливою складовою окремої ланки енергетичної галузі — альтернативної енергетики, що передбачає видобуток енергії з використанням альтернативних відновлювальних джерел енергії.

    Головною проблемою відповідного енергетичного сегменту є те, що технічний стан малих ГЕС, що функціонують зараз, характеризується значною мірою або повністю зношеним основним гідросиловим, гідротехнічним та електротехнічним обладнанням. Більшість ГЕС, що належать неенергетичним організаціям, у кращому випадку законсервовані, а здебільшого списані та перебувають у занедбаному стані (більшість зруйновані). Для пошуку коштів на капітальний ремонт гідротехнічних споруд (гребель, дамб, водоскидів, створів тощо), очищення водосховищ та заміну застарілого енергетичного обладнання (гідроагрегатів, систем автоматики, електричної частини тощо) у 2009 році був запроваджений «зелений тариф» для малих ГЕС.

    Однак, за період впровадження цього тарифу побудовано лише 3 нові ГЕС (загальною встановленою потужністю близько 3 МВт) та відновлено роботу 26 ГЕС (переважно шляхом реставрації старого або такого, що було у використанні, генеруючого обладнання). Тобто, мета розвитку гідроенергетики та створення нових генеруючих потужностей не була досягнута. Причиною цього став недостатній рівень «зеленого тарифу» для заохочення інвесторів у створенні нових потужностей. За умов, передбачених Законом «Про електроенергетику» у редакції 2009 року, термін окупності нових потужностей малих ГЕС мав становити від 8 до 25 років.

    Таким чином, Закон у редакції 2009 року потребував змін, адже він не виконував свою головну функцію — не створював умов для збільшення виробництва електроенергії з відновлюваних джерел.

    Малі ГЕС стануть надійним джерелом поповнення електроенергії. Фото з сайту mw2.google.com

    Моду диктуватимуть «міні» й «мікро»

    29 листопада 2012 року Президент України Віктор Янукович підписав закон №5485-VI, що суттєво змінює умови роботи на ринку відновлюваної енергетики України. Відповідний законопроект №10183 «Про внесення змін до закону України «Про електроенергетику» (в частині стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії)» Верховна Рада ухвалила 20 листопада.

    Зокрема, документ диференціює «зелений тариф» для ГЕС, залежно від їхньої потужності. Так, станції потужністю до 200 кВт отримають найменування «мікро» й коефіцієнт «зеленого тарифу» для них складе 2, потужністю від 200 кВт до 1 МВт («міні») — коефіцієнт 1,6, потужністю від 1 до 10 МВт («мала») — коефіцієнт 1,2 (усі — за умови введення в експлуатацію з квітня 2013 року). У разі запуску всіх перерахованих видів ГЕС до квітня 2013 р. коефіцієнт «зеленого тарифу» для них складатиме, так само як і раніше, 1,2.

    Ринок очікує, що внаслідок уведення у дію закону №5485-VI будуть створені передумови для збільшення частки електроенергії, виробленої з відновлювальних джерел енергії, в енергобалансі України, результатом чого буде зростання конкуренції у сфері виробництва електричної енергії, що позитивно вплине на цінову й тарифну політику в електроенергетиці.

    Збільшення коефіцієнту «зеленого тарифу» дасть змогу розвивати занедбані малі греблі та гідроелектростанції, які зараз не є економічно привабливими через малий прогнозований виробіток. Зазначимо, що більша частина об’єктів гідроенергетики у сільській місцевості має потужність не більше 100-300 кВт.

    Компаніям, що працюють у сфері малої гідроенергетики, законодавчі зміни дозволять системно підходити до будівництва об’єктів, дотримуючись вимог світових екологічних норм. Чиста технологія вироблення електроенергії на малих ГЕС є основою зменшення викидів шкідливих сполук у повітря.

    Урядовий Кур'єр

    Рейтинг: 4.6/5, основан на 25 голосах.


    Вам это будет интересно:

    Анатолій Жабченко обслуговуватиме київське дербі

    Стала відома суддівська бригада, яка працюватиме на матчі 2-го туру чемпіонату України між столичними Арсеналом та Динамо.

    Про затвердження фінансового плану державного підприємства “Іллічівський морський торговельний порт” на 2013 рік, Кабінет Міністрів України

    Про затвердження фінансового плану державного підприємства "Іллічівський морський торговельний порт" на 2013 рік Затвердити фінансовий план державного підприємства "Іллічівський морський торговельний порт" на 2013 рік, що додається до оригіналу.

    «П’яний рейд» ужгородця зупинили інспектори ДАІ

    Днями, близько другої години ночі, під час проведення відпрацювання у місті Ужгород, інспектори ДПС ДАІ помітили автомобіль марки ВАЗ, що рухався на мінімальній швидкості із включеною аварійною ...

    Консультации по недвижимости
    Адвокат по ЖКХ
    Рекомендовано !
    Киевские судебные решения

    №910/22831/14

    Судья: Васильченко Т.В.
    07.01.2015

    №757/24024/14-ц

    Судья: Цокол Л. І.
    07.01.2015
    Новости жилищных адвокатов
    Упрощено таможенное оформление для товаров, которые ...

    Упрощено таможенное оформление для товаров, которые не содержат озоноразрушающих веществ Отныне для субъектов хозяйственной деятельности, импортирующих и экспортирующих товары, в которых отсутствуют озоноразрушающие вещества, их таможенное оформление осуществляется без лицензии. ...

    На Черкащині працівники ДАІ затримали автомобіль ...

    На Черкащині працівники ДАІ  затримали автомобіль з 170 літрами прозорої рідини невідомого походження Днями, близько восьмої години ранку, під час несення служби на стаціонарному посту Золотоноша, інспектори взводу із забезпечення супроводження відділу ДАІ з обслуговування міста Черкаси, зупинили ...

    На Київщині нетверезий водій збив пішоходів та ...

    На Київщині нетверезий водій збив пішоходів та зник з місця ДТП Днями, близько о 20-й годині, в місті Васильків, невстановлений водій, керуючи автомобілем МОСКВИЧ 412, допустив наїзд на 27-річну місцеву мешканку та з місця пригоди зник. Жінка переходила проїзну ...

    Об Адвокате
    Ваш интернет проект не друг - этот интернет портал, - родственник для всех, кто живёт видеоидеями!

    Спасибо Вам за этот огромнейший труд, который Вы делаете каждый день для нас. Умнички!!!

    С огромной благодарностью отзываемся о тех, от кого зависит существование этого интернет портала.
    Публикации о недвижимости
    О налогообложении операции с недвижимостью ...

    О налогообложении операции с недвижимостью в Украине Сегодня, как и после принятия нового налога на недвижимость, эта тема широко обсуждается среди всех заинтересованных в этом ...

    Что лучше агент по недвижимости или адвокат

    Что лучше агент по недвижимости или адвокат Разграничение полномочий риелтора (агента), нотариуса и адвоката по вопросам недвижимости.

    fd88152c669729fa70f5fe095f45fa66